Wspomnienia z Wakacji 2021 - konkurs plastyczny

Sekcja Plastyczna oraz Kierownik SDK Lira zapraszają dzieci i młodzież do udziału w konkursie o tematyce wakacyjnej.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.

Regulamin i karta zgłoszeń ściągną się po kliknięciu linków ponieżej.

Image
Image

Stretching dla nastolatków

W odpowiedzi na prośby i zapytania w roku szkolnym 2021/2022 startuje grupa Stretching dla nastolatków (od 11 lat).
Na zajęciach będziemy pracować nad rozciągnięciem do szpagatów, giętkością pleców, rotacją w stawach, elastycznością całego ciała. Wzmocnimy kondycję, wytrzymałość i wydłużymy mięśnie poprzez odpowiednie ćwiczenia.
Zapraszam serdecznie ?❤
#stretching #stretchingwarszawa #rozciaganie #nastolatki #zdroweplecy #rozwojdziecka #gimanstyka #taniecistretching
— w SDK Lira.
Kliknij aby powiększyć zdjęcie.

BALET DLA DZIECI

W Pracowni Tańca dr Patrycja Samson-Ładno trwają przygotowania do nowego sezonu artystycznego 2021/2022?
Środa pozostaje niezmiennie dniem nauki BALETU ?
Startujemy 15 września ??
Szczegóły na plakacie obok
Kliknij aby powiększyć zdjęcie.

Sukcesy uczestników Modelarni Lotniczej SDK Lira

3 miejsce w Międzynarodowych Zawodach Modeli Wyścigowych F2C oraz…
1 miejsce w Zawodach do Pucharu Polski F2C zajęli Seniorzy z naszej Modelarni Lotniczej – Rafał Brzeziński (pilot), Michał Szatecki (mechanik).

Zawody zostały rozegrane 25-27 czerwca w Wierzawicach Startowali zawodnicy z 6 państw - z Ukrainy, Litwy, Węgier, Austrii, Holandii i z Polski.
Zespół Pilot – Mechanik z naszej Modelarni okazał się najlepszy z zespołów polskich. Z relacji Rafała (pilota) wiem, że mogło być nawet lepiej, jednak ostra, wręcz nieczysta walka w półfinale zawodów międzynarodowych wypaczyła trochę wyniki. Ostatecznie mamy 3 miejsce w zawodach międzynarodowych i 1 w Pucharze Polski.
Brawo!
Na ten sukces nasi Seniorzy pracowali od kilku lat. Jest okupiony wytrwałą pracą na modelarni, treningami na lotnisku, testowaniem nowych koncepcji aerodynamicznych i termodynamicznych(silniki spalinowe) z pogranicza twardej nauki. W sukcesie pomógł także Sponsor naszego Zespołu, Pan Paweł Dziuba, wybitny modelarz, wielokrotny Mistrz Polski w kategorii modeli akrobacyjnych F2B, przedsiębiorca. Człowiek pasji. Z pewnością dlatego tak dobrze rozumie potrzebę wspierania i rozwijania kultury technicznej w narodzie.
Sukcesy naszych kolegów seniorów – a przed pandemią i młodzików - są dowodem na to, że potrzebujemy takich miejsc, jak Modelarnie Lotnicze i Domy Kultury, bo są ludzie – dorośli, dzieci i młodzież -, którzy chcą naukę, sport i edukację uprawiać, a nie oglądać w muzeum.
I są też ludzie, którzy rozumieją, że nauka, edukacja i sport kosztują, jednak jest to szlachetna inwestycja w rozwój kultury, czyli w przyszłość społeczeństwa.

Tomasz Osiński
Kliknij aby powiększyć zdjęcie, a strzałkami przewijamy.

Wręczenie nagród laureatom Konkursu „Dla Ukochanej Mamy”.

07.06.2021 w Lirze miała miejsce kameralna ceremonia zakończenia Konkursu „Dla Ukochanej Mamy”.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci zestawów artystycznych ufundowanych przez Firmę Elektro-Pomiar Pana Piotra Lewandowskiego.
Gratulacje i nagrody przekazały Panie reprezentujące jury,
Przewodnicząca Rady Osiedla Kondratowicza Iwona Kietlińska oraz Dyrektorka Administracji os. Kondratowicza Monika Baszuro.
Ceremonię prowadził Kierownik SDK Lira Adam Szuba.

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w rozwijaniu pasji. Większe sukcesy na pewno przyjdą z czasem, albowiem wyobraźnia plastyczna i umiejętności manualne są niezbędne w wielu zawodach. :)
T.O.

Kliknij aby powiększyć zdjęcie.

Dylematy Dziennikarza w latach ‘80 a Lira

Felieton do przeczytania jest wśród zdjęć - warto.
Z perspektywy kilku dziesięcioleci już sam wstęp wywołuje uśmiech - oto dziennikarz nie nadąża pisać o problemach - co napisze, albo nawet zanim napisze, to problem upada, bo chyba już rozwiązany. :D Ale proszę spojrzeć jak ta “opowieść” wartko płynie, ile “pisarskich” narzędzi wyrazu. Nawet Lirze się dostało, bo gdzie to w ogóle jest to Bródno i jakaś Lira, w której występuje sam Pan Janek.

Ech! Kiedyś system selekcjonował i potem hołubił dziennikarzy z umiejętnością atrakcyjnego lania wody, a w konsekwencji odwracania uwagi społecznej od rzeczy ważnych. (Ta uszczypliwość jest w odwecie za tę “jakąś tam Lirę” :)
Dziś stare, sprawdzone wzorce okrzepły i mają się coraz lepiej w sferze informacyjnej, i każdej innej dziedzinie naszego życia społecznego.

Ale wracam do tematu, bo polityka, to także dziś stąpanie po kruchym lodzie...

Dziennikarz ma problem z wyborem: film E.T. czy występ Pana Janka z Kabaretem w Lirze na Bródnie. Pan Janek, choć brak nazwiska, to prawdopodobnie mega popularny w latach ‘80 Jan Pietrzak. 
Ciekawy jest cytat z wypowiedzi żony Dziennikarza, o tym, że w nagrywaniu na kasety wideo kabaretów coś musi być, skoro Walter tym się zajmuje. No faktycznie, tak zaczynał twórca firmy ITI, potem założyciel TVN.
Czasy się zmieniły… firma ITI jest już mega koncernem, Pan Janek zajął się polityką, Dziennikarz też pewnie “awansował.  A Lira? Wciąż na Bródnie. Istnieje, a to także sukces. Przetrwała mimo transformacji i zawirowań historycznych. Jej odnowiona scena czeka dziś na Pana Janka naszych czasów… Oby zdążył. :)

Polecam Państwa uwadze felieton z minionej epoki.

Tomasz Osiński
Image

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pod tytułem „Dla Kochanej Mamy”

Kategoria wiekowa 5 – 6 lat:
I miejsce - Jakub Cieślak, 5 lat
II miejce - Michalina Stańko, 6 lat
Kategoria wiekowa 7 – 9 lat:
I miejsce – Lidia Wyczułkowska, 7 lat
wyróżnienie - Joanna Stańko, 9 lat
II miejsce – Oliwia Gałązka, 9 lat
wyróżnienie - Dorota Kowalska 8 lat
III miejsce – Alicja Kurek, 7 lat
wyróżnienie - Kornelia Borowska, 9 lat
Kategoria wiekowa 10 – 12 lat:
I miejsce – Amelia Rokosz, 11 lat
II miejsce – Nikola Rokosz, 12 lat
Kategoria wiekowa 16 – 18 lat:

I miejsce – Oliwia Rokosz, 16 lat

Konkurs rozstrzygało Jury w składzie:

Burmistrz Gminy Targówek Pan Jacek Duczman

Przewodnicząca Rady Osiedla Kondratowicza Pani Iwona Kietlińska

Dyrektorka Administracji os. Kondratowicza Pani Monika Baszuro

Kierownik SDK Lira Pan Adam Szuba

Instruktorka Kulturalno Oświatowa SDK Lira Pani Jolanta Kula

Podsumowanie Konkursu „Dla Ukochanej Mamy” oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 07.06.2021 o godzinie 17 w SDK Lira, ul. Łojewska 3.

Serdecznie dziękujemy firmie Elektro-Pomiar Pana Piotra Lewandowskiego za ufundowanie nagród konkursowych.

DZIEŃ MAMY


Zapraszam do obejrzenia moich propozycji na Dzień Mamy.

Składam dla wszystkich mam  najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. 

Instruktor Kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Nadchodzi pierwsza kwadra Księżyca - poprawiamy lornetki… :)

Oznacza to, że Księżyc wschodzi w południe i widać go ładnie w dzień - taki sierpowaty jest teraz. Ale najlepsze warunki obserwacyjne są, kiedy Słońce już zajdzie, Księżyc znajdziemy wtedy na zachodzie.
A teraz o lornetkach… Zakładamy na obiektywy przesłony “korekcyjne” w celu zmniejszenia ilości światła. Dlaczego?...
Księżyc jest bardzo jasnym obiektem. Kiedy jest w pełni i blisko niej emituje tyle światła, że powoduje to aż ból oczu - nasze źrenice zwężają się do granic, aby zmniejszyć ilość światła wpadającego do oka. Dodatkowo, tak duża ilość światła przez zaburzenie kontrastu ukrywa przed nami wszystkie atrakcyjne szczegóły powierzchni Księżyca.
Jak temu zapobiec?...
Drukujemy w 3D lub wycinamy z czarnego brystolu - do kupienia w papierniczym - koła o średnicy 4cm większej niż obudowa obiektywu naszej lornetki. W kołach wycinamy otwory o średnicy 2-3 x mniejszej niż średnica szkła obiektywu. Zewnętrzny pierścień nacinamy co centymetr dookoła i zaginamy kołnierz. Kołnierz można skleić, można docisnąć gumką po założeniu na obiektywy lornetki.
Ponieważ pole koła zależy od kwadratu promienia, stąd wiemy, że przesłony zmniejszą ilość światła 4 do 9 razy. I o to chodzi! :)
Już przesłona o otworze ½ średnicy obiektywu usunie wszystkie prawie wady nawet taniej lornetki i pozwoli nam dostrzec znacznie więcej szczegółów Księżyca, jak zarysy kraterów - ich cienie, góry, rozbryzgi po uderzeniach meteorytów. Niestety chorągiewki amerykańskiej nie zobaczymy, tym bardziej rosyjskiej. :)
Zaznaczamy, że takie przesłony warto stosować też w dzień. Zwiększają one znacznie głębię ostrości, i ograniczają wady optyczne zwane aberracjami - sferyczną i chromatyczną. A oko ludzkie w dzień nie wyczuje różnicy w ilości światła pomiędzy obrazem bez przesłony i z przesłoną.
UWAGA! - nawet z przesłoną nie wolno nigdy kierować lornetki w stronę Słońca.
instruktor Tomasz Osiński
Kliknij miniaturę by powiększyć zdjęcie, a przewijać można strzałkami.

Wiosna, wiosna, wiosna, ach! To Ty! - śpiewał Marek Grechuta.

Dziś lajtowo, żadnej artystycznej, ani nawet technicznej pracy nie mamy, tylko o wiośnie. Prawda, że piękna? Na zdjęciu wiosna w kwiecie dzikich jabłoni. Oczywiście przed budynkiem Liry. Kto je – te jabłonki -, w swej przewidującej mądrości, tu zasadził, by co wiosnę pasły nasze zmysły puszystym i pachnącym kwieciem…
No dobra, przemycimy tu odrobinę „refleksji” nad „architekturą krajobrazu” Bródna…
Na początku ’70-ych lat były tu wiosną tylko bloki, błoto i tkwiące w nim z rzadka zużyte gumofilce budowlańców.
Jednak „komunistyczni architekci” przewidzieli miejsce na skwery, zieleńce, całe ogrody i między-blokowe parki z alejkami, ławkami, placami zabaw. Jakże inaczej dziś buduje się tego typu osiedla. Pomiędzy blokami tylko skromny trawnik. Z drzew tylko tuja, bo wąska i nie zajmuje miejsca. Taki rozłożysty kasztanowiec się nie zmieści, nie wyrośnie, bo jego korona ma 15 m średnicy - musiałby gałęzie sadowić na balkonach bloków poupychanych przez współczesnych „architektów krajobrazu” jak sardynki w puszce. To nierealne.
Za to u nas, na Bródnie kasztanowców bez liku. Można spacerować w cieniu drzew, alejkami wijącymi się swobodnie między blokami. Bo nie ma ogrodzeń – już komunistyczni architekci miejscy wiedzieli, że koncepcja płotu tak funkcjonalnego za miastem, na wsi, całkowicie nie sprawdzi się w mieście… Na wsi płot odgradza hodowlane zwierzęta od dzikich – to zrozumiałe. A w mieście? Ludzi od ludzi?...
Cieszmy się wiosną na Bródnie. Ktoś 50-60 lat temu zadbał by przyroda miała tu przestrzeń i by, pnąc się w górę z biegiem lat, łagodziła surowy klimat wielkiej płyty. Przynajmniej wiosną latem i jesienią. Naszym zdaniem koncepcja była słuszna i nawet się udała – czy przetrwa?
Czy dziś, po kilkudziesięciu latach, jesteśmy w stanie ocalić, to co było dobre już w zamyśle, a co odziedziczyliśmy z minionej epoki? Albo chociaż dostrzec i docenić wartość koncepcji?
Ta spuścizna, przestrzenne i zielone Bródno, jest cząstką naszej kultury – jest projektem, o który warto dbać ku radości następnego pokolenia.

instruktor Tomasz Osiński
Kwitnące jabłonie przed budynkiem liry - kliknij miniaturę by powiększyć zdjęcie.

Asystent treningu w tenisie stołowym…

… Czyli deska oklejona gumą i przymocowana do taniego statywu głośnikowego.
                Opis
 „Asystenta” zrobiliśmy we własnym zakresie. Potrzebna jest płyta wiórowa, stalowy płaskownik, blacha aluminiowa, wkręty, stary statyw. I oczywiście stare okładziny z rakietek, albo nowe, ale tanie.
Wymiary: ok. 85 x 35 cm – 2 rzędy po 5 okładzin. Narzędzia: śrubokręt, wiertarka, młotek. :)
                Cel
Umożliwienie indywidualnego treningu.
Nie zawsze mamy partnera do gry. Okazuje się, że taka deska może go zastąpić, jednocześnie jest świetnym uzupełnieniem treningu, wręcz jego rozwinięciem. Wypróbowaliśmy, że na desce najlepiej trenuje się uderzenia pół wolejem, top-spinem, ale można też flipy. Zarówno uderzenia lekkie i bardzo mocne, choć do tych ostatnich potrzebujemy pełnowymiarowego stołu i miejsca. Wszystko regulujemy kątami i odsunięciem deski od stołu. Można ćwiczyć tylko uderzenia backhand’owe, lub forhand’owe. Po odpowiednim ustawieniu deski ćwiczymy uderzenia naprzemiennie backhand – forhand. Jest to już bezcenny trening pod kątem „ogrania” - wyczucia rytmu i zmiany strony uderzeń.
                Podsumowanie
Deska – asystent pozwala bardzo efektywnie „układać rękę”, szlifować podstawowe uderzenia w tenisie stołowym. Chodzi o to, że trenujemy z „przeciwnikiem na swoim poziomie” w rytmie i tempie jaki lubimy, i jaki jest dla nas najlepszy w danym momencie.
Ciekawostką jest, że znacznie szybciej zrozumiemy niuanse podkręceń z pomocą deski – po prostu deska zawsze oddaje dokładnie taką rotację, jaką nadaliśmy piłeczce.
                Zakończenie
Tradycyjnie już… Zapraszamy do Liry po zakończeniu pandemii. Także na tenisa stołowego – są 2 stoły, 100 piłeczek, rakietki, a teraz będzie można spróbować treningu z deską – asystentem. :)

instruktor Tomasz Osiński

Na prośbę Gminy zamieszczamy - kto marzył o zawodzie medyka może się sprawdzić w punkcie szczepień :)

Image

Naprawa sprzętu

Wyczekiwany przez wszystkich koniec pandemii tuż tuż, więc na modelarni ostatnie prace renowacyjno-naprawcze. Tym razem „na warsztat” weszły fotele – 4 sztuki. Wszystkie dostaliśmy w prezencie. Używane. Tapicerkę na nową wymienia nam za darmo znajomy tapicer i niedawny sąsiad, Pan Zenek. Poprawki mechaniczne wprowadza sam instruktor.
Fotele cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych uczestników modelarni. Prawdopodobnie ze względu na komfort – w takim miękkim fotelu siedzi się jednak znacznie wygodniej niż na szkolnym stołku czy zwykłym, drewnianym krześle…

Na zdjęciach poprawka amortyzatora – wystawał zbyt mocno i kaleczył podłogę. Poprawka polegała na wybiciu go z podstawy > naklejeniu taśmy metalowej w celu pogrubienia stożka > zmatowieniu powierzchni osadzenia teleskopu w podstawie i ponownym złożeniu całości. Fotel jest jak nowy.

Oczywiście nie prowadzimy żadnych podobnych ani innych usług, zwłaszcza odpłatnie.
Materiał ma jedynie na celu wykazanie, że wiele rzeczy da się naprawić, nawet jeśli producent, na etapie projektowania, włożył wiele wysiłku w ograniczenie czasu przydatności do użycia swojego produktu. Nie tylko dla modelarzy, ale i dla ludzi o podstawowych umiejętnościach technicznych naprawa rzeczy nie jest wyzwaniem, a daje wymierne oszczędności nam i… planecie – mniej zepsutych rzeczy, mniej śmieci, mniej surowców.
Uwaga…
Jeśli ten post zdobędzie 20 lajków, opiszemy jak za pomocą lutownicy naprawić żarówkę diodową, a jeśli zdobędzie 100, wtedy dodamy opis, jak ją zmodyfikować, by świeciła 30 lat – patent uczestnika modelarni. :)

instruktor Tomasz Osiński

Prezent na Dzień Mamy

I to własnoręcznie wykonany - gorąco zachęcamy do wysiłku, ponieważ taki właśnie prezent ma szczególną wartość.

Naszym prezentem będzie zawieszka. Jest dosyć prosta do samodzielnego zrobienia.

Materiały:

 • modelina termoutwardzalna – dostępna w sklepach papierniczych,,
 • drobne materiały dekoracyjne i montażowe, na przykład koraliki, szkiełka, druciki, wykałaczki, koronki do odbijania wzorów, pędzelek
 • farby akrylowe i lakier bezbarwny – najlepsze będą kolory metaliczne lub perłowe,
 • rzemyk, oraz inwencja, wyobraźnia, i chęci.

Kolejność pracy

Z „modeliny modelujemy” kształt zawieszki. Dodajemy ozdobniki wciskając delikatnie w modelinę. Pamiętamy o dziurce w modelinie na rzemyk. Zamiast otworu w modelinie  można wygiąć drucik w kółko do przeciągnięcia rzemyka.
Następnie utwardzamy w piekarniku w temperaturze 100-110 stopni przez 15 do 20 minut. UWAGA – dzieci utwardzają modelinę pod nadzorem dorosłych.
Po utwardzeniu modelinę malujemy, a następnie lakierujemy aby uwydatnić barwy i dla zabezpieczenia powierzchni.

Zapraszamy od obejrzenia zdjęć z przykładowymi zawieszkami.

Kierownik SDK Lira Adam Szuba

Ogłoszenie

Od czasu do czasu każdy z nas robi porządki i niepotrzebne, zalegające rzeczy wyrzuca. Chętnie przyjmę do wykorzystania na zajęciach plastycznych dla dzieci. Mogą to być kawałki wełny, filc  kolorowy, koronki bawełniane, tasiemki, zbędną biżuterię,  guziki różne, sztuczne kwiaty, sznurki, koraliki i inne.

Wszystkie  skarby do tworzenia rękodzieła można przynieść do klubu SDK Lira ul Łojewska 3 albo zadzwonić, telefon 22 675 15 55.

Z góry serdecznie dziękuję.

Instruktor Kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Praca z gliną

Kilka podstawowych informacji o wyrobach ceramicznych.

Materiałem do wykonania tych wyrobów jak wiadomo jest glina. Ja wybrałam zwykłą  białą, chociaż jest kilka rodzajów, różnią się one właściwościami oraz kolorem.

Po wybraniu masy przyszedł czas na uformowanie naszego dzieła a będą to wisiorki.

Rozwałkowuję na odpowiednią grubość glinę. Przedmioty możemy wykonać na wiele sposobów: ręcznie, z udziałem narzędzi lub formy. Ja wykorzystałam do odciśnięcia wzorów serwetkę , wyciętą tekturę, guziki. Wycięte formy układam na desce i odstawiam do wyschnięcia na około 2 tygodnie. Wyschnięta glina jest bardzo krucha i delikatna.

Gotowe formy wypalamy w piecu ceramicznym w odpowiedniej temperaturze. Po wypaleniu staramy się wyrównać wszystkie niedoskonałości papierem ściernym i zaczynamy szkliwić. Ja do szkliwienia użyłam gotowych szkliw tzw. płynnych, oraz szkliw zakupionych w proszku, które rozrobiłam z wodą uzyskując odpowiednią konsystencję . Pędzelkiem nanosimy różne kolory  szkliwa na nasze formy i ponownie wstawiamy do pieca do wypalenia. Surowe szkliwo ma  inny kolor niż po wypaleniu, dlatego ciężko jest wyobrazić sobie efekt finalny i czasami możemy mieć niespodziankę. Zastosowanie gliny jest wszechstronne i ma ona szereg właściwości prozdrowotnych. Praca w glinie wymaga skupienia i koncentracji a sam proces jest czasochłonny. Poniżej przedstawiam na zdjęciach różne etapy powstania naszych wisiorków, nie wszystko wyszło tak jak bym chciała ale  będę dalej próbować.

Instruktor Kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Smoczątko – projekt interdyscyplinarny...

... Pracowni Plastycznej i Modelarni Lotniczej

Smoczątko, i cała rodzina smoków, jest dziełem wyobraźni artystów rzeźbiących w trójwymiarowych siatkach przestrzeni cyfrowymi dłutami. Zmaterializowało się na Modelarni SDK Lira dzięki wspaniałemu wynalazkowi XXI wieku – drukowi 3D. Wtedy było jeszcze szare i smutne – to smoczątko, znaczy. Z pomocą przyszedł artysta plastyk, kierownik SDK Lira Adam Szuba – i teraz łuski naszego Smoczątka, i innych smoków, mienią się tysiącem barw. Na zdjęciach wszystko widać. Prawda, że śliczne? :)

O drukowaniu już było, teraz o malowaniu szaty graficznej...
Do pomalowania smoka z drukarki 3D potrzebujemy:

 • farby akrylowe,

 • lakier bezbarwny,

 • pędzle o różnych rozmiarach,

 • wyobraźnia, artystyczna wizja i chęci.

Czyli koszty materiałowe są znikome, pomijalne.

Technika…
W bardzo dużym skrócie technika malowania wygląda tak, że po wybraniu tonacji barw, zaczynamy od podkładu – koloru bazowego, a potem stopniowo nanosimy coraz drobniejsze szczegóły. Na koniec pokrywamy całość lakierem bezbarwnym – błyszczącym lub matowym, zgodnie z naszą wizją artystyczną.
Więcej nie będziemy tu pisać, bo instrukcja miałaby kilka stron. Jednak „projekt smoki” wchodzi na stałe do programu sekcji plastycznej i modelarskiej, także zainteresowani poznają technikę malowania szaty graficznej bezpośrednio od instruktorów na zajęciach.

instruktor Tomasz Osiński
wiosna.jpg

Dekoracje  wiosenne

Wiosna w tym roku, niestety nie rozpieszcza nas ładną pogodą. Chcąc wprowadzić wiosenny klimat w naszych domach, zachęcam do zrobienia kilku wiosennych dekoracji.

Poniżej przedstawiam kilka łatwych, przeze mnie  wykonanych, z materiałów, które każdy z nas może mieć w domu. Wykorzystałam sztuczne kwiaty, patyczki, filiżankę z talerzykiem, dzbanek i klej na gorąco.

 

Instruktor Kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Smoki z drukarki 3d

Istnieje na świecie moda na drukowanie 3D postaci filmowych. Wydruki są potem malowane przez artystów. Modelarnia i Pracownia Plastyczna wpiszą się w ten trend figurkami smoków – mamy nadzieję, że temat spodoba się zwłaszcza najmłodszym uczestnikom zajęć.
Dziś przedstawiamy część techniczną, a artystyczne wykończenie innym razem.
Jak powstaje taki smoki?
Wszyscy wiedzą, że Smoczyca znosi w jaskini jajo, potem je ogrzewa – wysiaduje, by w końcu z jaja wykluło się urocze smoczątko. Urocze, póki małe, bo kiedy dorośnie…

Ok, już poważnie – drukowanie 3d modelu smoka to 3 etapy:

 1. Modelowanie 3D – trójwymiarowa siatka współrzędnych powierzchni smoka powstaje w specjalistycznych programach do grafiki trójwymiarowej. Tworzeniem modeli 3d zajmują się wykwalifikowani i utalentowani osobnicy zwani modelarzami. Proces jest podobny do rzeźbienia z gliny – można materiału dodawać i ujmować, wygładzać, zmieniać fakturę powierzchni itp., itd. Istnieją programy o nieskomplikowanym interfejsie, w których pierwsze kroki mogą stawiać nawet dzieci ok. 10 lat.
 2. Programowanie maszyny – na bazie modelu 3D programujemy ruchy maszyny. Tu potrzebny jest następny program, który przetwarza geometrię 3D na język zrozumiały dla maszyny. Z naszą niewielką pomocą.
 3. Gotowy program maszynowy – G-code - ładujemy do pamięci drukarki, jeszcze konfiguracja maszyny i… ognia! Drukujemy!
  Przeciętny wydruk o objętości szklanki trwa 1-2 h. Niby długo, ale ręczne wytwarzanie będzie trwać 10 – 20 razy dłużej. Dodatkowo, po optymalizacji technologii można czas skrócić, albo jednocześnie drukować kilka modeli – nie muszą być nawet identyczne, nie ma to znaczenia.
  Czas zabiera mozolne układanie warstw materiału – dysza z której wypływa materiał ma 0,6 mm średnicy, a grubość warstwy to 0,3 mm, więc model o wysokości 100 mm składa się z 100 mm / 0,3 mm = 333 warstwy.

Na koniec koszty…

Koszty to tylko 2 składniki:

 • materiał – modele są b. lekkie bo prawie puste w środku, ważą ok 10 g, a więc z 1 kg materiału po 50 zł / kg możemy wydrukować nawet 100 modeli, co daje 50 groszy za smoczątko.
 • energia – jak pisałem przy innej okazji – maksymalna moc maszyny to 0,2 kW. Więc koszt jej pracy to maksymalnie 20 groszy za 1 godzinę, zakładając, że kilowatogodzina kosztuje 1 zł.
 • warto wspomnieć o kosztach serwisu – nie istnieją, ponieważ utalentowani uczestnicy modelarni serwisują wszystkie maszyny sami, często je nawet sami wcześniej budują.

W następnym wpisie przedstawimy „cel dydaktyczny drukowania smoków” oraz same smoki w artystycznej „szacie graficznej”.

instruktor Tomasz Osiński

Mammograf przy Lirze

 
29 kwietnia wieczorem przed budynkiem Liry miała miejsce akcja parkowania wielkiego tira z naczepą do badań mammograficznych. Mammograf zajął aż 10 miejsc parkingowych. Kierowcy przyjeli to ze zrozumieniem, kiedy poznali cel rezerwacji. 
Badania odbyły się 30 kwietnia od 8 do 17.
Bezpłatnie mogły przebadać się panie w wieku 50 - 69 lat.
Informowaliśmy na facebooku, o tym, że trwają badania, i że jest możliwość skorzystania, jeśli ktoś nie zapisał się wcześniej.
Image

Druk 3d w modelarstwie

Przykład zastosowania druku 3d w modelarstwie - prototyp wydechu do silnika spalinowego w/g nowych przepisów.
Wydech został zaprojektowany w programie CAD (komputerowe wspomaganie projektowania) przez naszego uczestnika i wydrukowany w celu potwierdzenia dopasowania i naniesienia ewentualnych poprawek.

Sam wydruk trwał 20 minut, koszt materiału ok. 1 zł, koszt pracy maszyny ok. 0,1 zł (10 groszy) - nasza drukarka zużywa około 0,2 kWh energii elektrycznej na 1 godzinę pracy. 

instruktor modelarstwa Tomasz Osiński

Piórkowa baletnica

Jednymi z zajęć w klubie jest balet dla małych dzieci , który   był inspiracją do namalowania obrazu przedstawiającego baletnicę. Motyw baletnicy jest  niezwykle wdzięcznym tematem,  postacie chwycone są w wielu wyszukanych pozach  co pokazuję na  namalowanym obrazie.
Do wykonania potrzebne są następujące materiały: podobrazie albo płyta MDF, ołówek, farby akrylowe, pędzelek, piórka ,skrawki materiału ,cekiny, koraliki, klej na gorąco ,koraliki do dekoracji. Zaczynam od namalowania tła na całości podobrazia , po wysuszeniu ołówkiem szkicuję postać baletnicy /można postać  sobie odrysować/ następnie postać maluję na  jednolity  kolor ,klejem na gorąco przyklejam piórka tworząc spódniczkę .Górę stroju można  ozdobić koralikami albo cekinami.  Taki obraz  utrzymany w stonowanej kolorystyce świetnie nadaje się do ozdobienia każdej przestrzeni.

Instruktor Kulturalno oświatowy JolantaKula

Próżnia kosmiczna na Modelarni Lotniczej SDK Lira

W poprzednim wpisie wspomniałem o próżni wykorzystywanej do docisku warstw w trakcie klejenia rakietki. Odrobinę rozwinę ten temat, bo skąd na modelarni bierzemy próżnię? I jak próżnia może coś ściskać, kiedy wszyscy wiedzą, że w kosmosie próżnia rozrywa skafandry, albo wysysa ze statków kosmicznych powietrze dziurą wybitą przez meteoryt. :)
Otóż, to jest tak...
Kiedy do szczelnego worka foliowego włożymy rdzeń skrzydła – na zdjęciach – by przykleić pokrycie i wypompujemy z niego całe powietrze, wtedy powietrze zewnętrzne, to atmosferyczne naciska na „ścianki” worka z siłą równą aktualnemu ciśnieniu – jest to przeważnie około 1kg nacisku na 1 cm2. Dla zobrazowania – przeliczenie na 1 m2 daje nam silę 10 ton!!! Tak, aż tyle! :)
Właśnie dlatego próżnię tak często stosuje się w przemysłowych technikach wytwarzania powłok – olbrzymi docisk bez wielkich i drogich pras.
W przemyśle lotniczym klei się w ten sposób całe skrzydła, albo fragmenty, jeśli skrzydło jest zbyt wielkie – typu Airbus 350. W szkutnictwie całe kadłuby łodzi. Poza tym skrzydła elektrowni wiatrowych, powłoki karoserii autobusowych i samochodowych – próżnia po prostu zeszła pod strzechy. :)
My, modelarze od dawna stosujemy tę technikę, ale teraz mamy nową, automatyczną pompę – zdjęcie z niebieskim baniakiem - , która przeszła testy w czasie klejenia rakietek.
Skonstruowaliśmy, wykonaliśmy i sfinansowaliśmy ją sami. Tylko pompę podarował nam właściciel zaprzyjaźnionej firmy klimatyzacyjnej – po sąsiedzku z modelarnią. :)
Mikroprocesorowy sterownik, i mosfet – elektroniczny włącznik pompy kupiliśmy z własnych funduszy.
Było warto – możemy teraz sterować podciśnieniem z dokładnością 0,001 atmosfery :).
Takie sterowanie jest niezbędne do klejenia delikatniejszych materiałów, aby ich nie zgnieść, a dobrze ścisnąć.
To tyle.

No może jeszcze tytułem zakończenia...

Wszyscy wiedzą, że próżnię wykorzystuje się do pakowania rzeczy. Można ścisnąć więcej sypkiego towaru w mniejszej objętości, albo nadać zawartości estetyczną formę – nic nie chlupie i nie wydziela zapachów.
Uczestnicy i absolwenci modelarni zdobywają także wiedzę i umiejętność stosowania techniki próżniowej do wytwarzania elementów kompozytowych przydatnych w wielu gałęziach przemysłu.
Ok, wiem, że post był długi – umówmy się, że to poprzednie zdanie jest usprawiedliwieniem opisów, które mogą zaciekawić tylko ludzi pasjonujących się techniką. :)

instruktor Tomasz Osiński

Ultralekka rakietka do tenisa stołowego

Jeszcze przed pandemią w SDK Lira powstała sekcja tenisa stołowego. Stoły były od dawna, gorzej z rakietkami. Te dobre są drogie, a tanie nic nie warte i szybko się niszczą.
Uznaliśmy, że dla modelarzy skonstruowanie i wykonanie dobrej i taniej rakietki nie powinno być wielkim wyzwaniem...
Udało się!
Wykorzystanie modelarsko-lotniczych technologii i kruczków konstrukcyjnych dało interesujący efekt w postaci ultralekkich rakietek o sztywności dobieranej na życzenie.
Zrobiliśmy już 4 rakietki: 2 dla początkujących, 1 dla średnio zaawansowanych, 1 dla wyczynowców – super szybka węglowa - ta bez okładzin na zdjęciu:)
Tylko garść niezbędnych parametrów technicznych, gdyby trafił tu ktoś zainteresowany tenisem stołowym w SDK Lira po pandemii:

 • ciężar naszej rakietki 35-55 g (firmowe 70 – 90g) – ma to szczególne znaczenie dla dzieci,

 • materiały – zależnie od konstrukcji - węgiel, lotnicze sklejki 0,4mm, fornir, wypełnieniem jest balsa, ale o słojach ułożonych prostopadła do powierzchni, i ten kruczek daje największą korzyść w stosunku do prostych konstrukcji fabrycznych,

 • koszt materiałów 1 szt. to około 30 zł – pokryty ze środków własnych modelarzy,

 • technologiczne ciekawostki - użyliśmy próżniowego docisku podczas klejenia warstw, i technik komputerowego projektowania i wytwarzania do zrobienia uchwytu - zdjęcia i film.

W planie mamy jeszcze jedną, piątą rakietkę – będzie to już  kwintesencja inżynierii w wytwarzaniu sprzętu sportowego – prostota konstrukcji, efektywność technologiczna, a jednocześnie wspaniałe parametry gry. :)

instruktor Tomasz Osiński

Japoński pancernik "Musashi" i statek strażacki "Strażak 3" z Gdańska

Zanim podarowane eksponaty trafią na wystawę w witrynach Klubu Lira muszą jeszcze przejść gruntowny remont.
Pewne elementy trzeba przykleić, inne dorobić, trochę uzupełnić malowanie, wtedy okręt i statek powrócą do dawnej świetności.
Prac podjął się Kierownik SDK Lira Adam Szuba.

Materiały modelarskie - podziękowanie

Instruktor i Uczestnicy Modelarni Lotniczej SDK Lira serdecznie dziękują Córce Pana Janusza Pluteckiego za przekazanie materiałów do budowy modeli latających i książek modelarskich.

Wszystkie materiały, ze względu na ich wartość i przydatność - sklejki lotnicze, deski balsowe, listwy - trafią do najmłodszych uczestników modelarni.

Serdecznie dziękujemy!
Instruktor i Uczestnicy Modelarni

Modele redukcyjne i książki modelarskie - podziękowanie

Modelarnia Lotnicza otrzymała w darze kolekcję modeli redukcyjnych oraz zbiór książek o tematyce lotniczej, modelarskiej i marynistycznej. 
Dar przekazała nam Córka Pana Krzysztofa Abramowskiego, wykonawcy tej wspaniałej kolekcji.  
Przepięknie wykonane modele będą zdobić hol Klubu Lira, a książki zasilą biblioteczkę modelarnianą.

Serdecznie dziękujemy!
Instruktor i Uczestnicy Modelarni Lotniczej

Na wiosnę i na Święta poezja od Pani Walentyny Harasimczuk...

Wiosenne przesłanie

Wiosna każdego roku
przynosi radość i słońce,
bukiety pełne uroku
tęczowe i pachnące.

Otwórz szeroko okna,
wspomnij ulubione bajki,
popatrz na świat życzliwie,
wysiej niezapominajki.

Ciesz się słońcem majowym,
dopóki wiosna nie minie,
i czuj się kimś wyjątkowym
nie tylko w najbliższej rodzinie!

(WH)

Image

Wielkanocne Jajeczko 2021 r.

Przebiśnieg i pyląca leszczyna
to pierwsze objawy wiosny.
Magia palmy i pisanki
zwiastują czas radosny.

Dziś zatroskani niepewnością,
gdy świat w pandemii tonie,
dzielimy się jajeczkiem
w najbliższym gronie.

Tradycji naszych nie zmąci
żaden coronawirus, sprzeczka.
Życzmy wzajemnie byśmy zdrowi dotrwali
do "Stuletniego Jajeczka"!

(WH)

Malowanki

Zbliżają się Święta Wielkanocne, więc zachęcam wszystkich do malowania jajek.
Sposobów na pięknie zdobione jajka jest bardzo dużo – od pisanek, kraszanek, malowanek, ozdabianych modeliną, koralikami, koronkami, techniką serwetkową, po wiele innych sposobów, które tylko przyjdą nam do głowy.

Zawsze podstawą jest jajko: małe, średnie, duże, gotowane lub wydmuszki, drewniane, oraz styropianowe.

Ja natomiast namawiam wszystkich do tradycyjnej metody malowania jajek dowolnymi farbami razem z najbliższą rodziną. Używam do tego farb akrylowych pędzelków i wody. Trzeba kultywować takie malowanie i bycie razem. Przy okazji malowania jajek jest wspaniała zabawa, czas na wspomnienia i ciekawe historie. Dzieci na pewno je zapamiętają. Jajka malowane ręcznie będą piękną ozdobą świątecznego stołu i wielkanocnego koszyczka. Można też zostawić jedno lub dwa jajka z aktualną datą, które z czasem utworzą kolekcję malowanek.
Przedstawiam Państwu własne, nieiwielkie zbiory.


Życzę wszystkim wesołych Świąt Wielkiej nocy oraz mokrego dyngusa i dużo radości ze zwoich malowanek.


PS Chętnie zobaczymy Wasze prace. Jeżeli zechcecie się nimi z nami podzielić zachęcamy do przesłania zdjęć na sdklira@smbrodno.pl – wszystkie zaprezentujemy na stronie sdklira.pl i na facebook'u.

Adam Szuba

Paczki Wielkanocne

31 marca z okazji Świąt Wielkanocnych do Klubu Lira zawitał Zajączek z paczkami dla osób samotnych i potrzebujących z osiedla "Kondratowicza". Większość paczek mieszkańcy odebrali sami w Klubie Lira, a część została dostarczona pod wzkazany adres ze świątecznymi życzeniami.

Image
Image

Dekoracje świąteczne w Lirze

Zrobione dekoracje na Święta Wielkanocne znalazły swoje miejsce w gablotach SDK Lira. Są to częściowo propozycje, które wcześniej opisałam i pokazałam na stronie internetowej. Ponadto zrobiłam jeszcze kilka nowych prac. Przedstawione zdjęcia pokazują różnorodność technik. Zachęcam w wolnej chwili do stworzenia prac plastycznych w dowolnej technice.

Z okazji zbliżający się Świąt Wielkanocnych

Życzę dużo zdrowia, nadziei i miłości!

Samych słonecznych dni, pogody ducha.

Serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Jolanta Kula

Instruktor Kulturalno Oświatowy

Kurki - ozdoby wiekanocne cz. 5

Fajne do wykonania dla dzieci jest zrobienie kurek z wytłoczek po jajkach i z rolek papierowych. Materiały potrzebne to: wytłoczki od jajek, rolki po papierze, filc, klej do papieru, nożyczki piórka, czarny flamaster. W załączeniu zdjęcia wykonanych kurek.

Instruktor Jolanta Kula

Pisanki i bazie - ozdoby wiekanocne cz. 4

Zbliżające się święta wielkanocne są okazją do samodzielnego stworzenia wielu dekoracji. Jak w przypadku każdych świąt lubimy wprowadzić ich klimat poprzez dekorowanie swojego otoczenia. Zrobione własnoręcznie dekoracje dają wiele radości i satysfakcji, nie muszą być nudne i przewidywalne.
Modne są różne stroiki, w których znajdują się kwiaty, kurczaki, pisanki, zajączki, bazie, zielone dodatki i inne. Przedstawiam kilka rzeczy, które zrobiłam sama.

Instruktor Jolanta Kula

Kurczaki ze sznurka - ozdoby wiekanocne cz. 3

Potrzebne materiały: jajko styropianowe, farba akrylowa zbliżona do koloru sznurka, pędzelek, sznurek, klej na gorąco albo introligatorski, tektura, nakrętki od butelki, filc , papier sztywny i  nożyczki.

Jajko malujemy farbą akrylową i suszymy. Następnie smarujemy jajko klejem i od góry przyklejamy sznurek owijając równomiernie jajko. Można połączyć dwa kolory sznurka wg uznania. Po obklejeniu możemy przykleić  oczy  i dziubek wykonane  z  filcu albo malujemy je czarnym  i czerwonym flamastrem. Skrzydełka i nogi wycinamy z filcu lub z papieru i przyklejamy je. Do zrobienia kapelusza użyłam nakrętki od butelki i wyciętego z tektury koła. Przykleiłam nakrętkę do koła i obkleiłam sznurkiem używając kleju na gorąco . Tak zrobiony kapelusz przyklejam do jajka. W ten sposób mamy zrobione fajne kolorowe i pomysłowe postacie jajka jakie widzimy na zdjęciach.

Instruktor Jolanta Kula

Stroiki z kwiatów i jajek - ozdoby wielkanocne cz. 2

Potrzebne materiały: kula styropianowa, kwiaty sztuczne lub zrobione  ze  wstążki satynowej, jajka styropianowe, sizal, klej na gorąco,  patyk z brzozy, doniczka, farba akrylowa, gips.

W kuli styropianowej zrobiłam otwór na wklejenie patyka, którą pomalowałam  farbą akrylową. Następnie przykleiłam do niej  sizal i zaczęłam przyklejać do niej klejem kwiaty, jajka, listki zielone tworząc wspaniałą kompozycję. Plastikową doniczkę pomalowałam farbą akrylową. Później rozrobiłam gips i wypełniłam nim do ¾ wysokości doniczki umieszczając pośrodku patyk. Pozostawiłam do zastygnięcia. Następnie umocowałam na patyku zrobioną wcześniej kompozycję przyklejając klejem na gorąco. Gips przykryłam sizalem i położyłam jajka i kurczaka. I tak powstał stroik.

Instruktor Jolanta Kula

Jajko z piórek, czyli Wielkanoc plastyków - cz. 1

Idą święta...
Plastycy na całym świecie wykorzystują takie okazje, by - dzięki swoim talentom - podkreślić wyjątkowy nastrój świąt.
Niniejszym rozpoczynamy serię prac plastycznych Instruktor Jolanty Kuli, których motywem są Święta Wielkanocne. Poniżej opis dla zainteresowanych samodzielnym wykonaniem, a na zdjęciach prace.

Jajko z piórek
Potrzebne materiały to: jajko styropianowe, farba akrylowa o korze piórek, pędzelek, klej na gorąco, piórka, perełki, rolka po papierze.
Jajko malujemy farbą, suszymy i przyklejamy piórka od góry jajka naokoło do dołu jajka, oraz ozdabiamy perełkami.
Podstawę robimy z przyciętej rolki około 3-4 cm szerokości i także oklejamy piórkami. Do tak przyklejonej podstawy przyklejamy zrobione jajko. Można kupić stojak i powiesić nasze jajko. Wygląda ono bardzo elegancko jako dekoracja.

Instruktor Jolanta Kula

W Dniu Kobiet...

... składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom :)
Image

Walentynki

Zbliżające się Walentynki są okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Najczęściej wręczamy ozdobne karty w kształcie serc, kwiaty lub czekoladki. Tego dnia spędzamy czas razem ze swoją sympatią. 

Wszystkim zakochanym w dniu ich święta życzymy wielkiego szczęścia w miłości. 

Poniżej przedstawiamy rzeczy, które ręcznie, samemu można zrobić i podarować ukochanej osobie. 

Instruktor kulturalno-oświatowy

Jolanta Kula

Obraz 3D

Zapraszamy Państwa do wspólnej pracy twórczej przy tworzeniu obrazu 3D, który miałam przyjemność tworzyć przy współpracy z jedną z sąsiednich placówek Kulturalnych SDK „Jowisz’, którą serdecznie pozdrawiam.
Obraz 3D – technika decoupage, tapowanie, przecierka, naklejanie odstających elementów.
Kolejność wykonania pracy:
- przygotowanie blejtramu,
- serwetek do decoupage,
- papieru ryżowego z nadrukiem,
- różnych elementów 3D do naklejania,
- pędzli, farb akrylowych, kleju do decopage i na gorąco,
- lakieru do zabezpieczenia pracy.
Na wstępie rozplanowujemy fragmenty motywów z serwetek i papieru ryżowego. Układamy je na blejtramie po czym przyklejamy wybrane motywy /decoupage/, używamy do tego specjalnego kleju do decopage. Naszym zadaniem jest wypełnić białe przestrzenie kolorem, a między motywami tak aby sprawić wrażenie namalowanego obrazu.
Ostatnim etapem pracy jest przyklejenie odstających elementów klejem na gorąco lub klejem do decoupage /to zależy od wielkości motywu/ i podkolorowanie według swojego uznania.
Zachęcam do samodzielnego wykonania pracy podobną techniką.

Instruktor Kulturalno Oświatowy
Jolanta Kula

Zimowa odsłona letnich rzeźb

Latem w czerwcu widzieliśmy Kierownika SDK Lira Adama Szubę na zdjęciach w akcji, kiedy wielki pień drzewa zmieniał w siedzącego niedźwiadka.

Dziś, w styczniu Adam podzielił się z nami fotkami swoich dzieł spowitych zimową aurą.

Zapraszamy do galerii zdjęć :)

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci I Dziadka to okazja do przekazania najstarszym członkom rodziny wdzięczności za ich pracę  i trud jaki włożyli w wychowanie swoich wnuków. Najpopularniejszą formą składania życzeń   dziadkom jest forma laurki zawierającą życzenia w formie wierszyka. Organizowane są specjalne przedstawienia w których uczestniczą dzieci. W tym roku trzeba szczególnie uważać ze względu na panującą pandemię. Życzenia najlepiej złożyć przez telefon , Internet lub jeżeli można osobiście. Liczy się pamięć , ciekawym dodatkiem będzie laurka .

My także przekazujemy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Image

Wszystkim Babciom i Dziadkom

Z okazji ich święta składamy

Najserdeczniejsze życzenia zdrowia

pomyślności i  miłości najbliższych

oraz pogody ducha każdego dnia.

Budowa modelu szybowca kartonowego "Mucha"

Miło nam zaprezentować film - instruktaż budowy modelu latającego dla dzieci 8-12 lat. Linki do ściągnięcia planu i instrukcji w formie tekstowej znajdują się pod filmem na youtoubie.
Narzędzia to jedynie nożyczki, linijka, klej wikol lub dowolny do papieru. Elementy modelu drukujemy na zwykłej drukarce na trochę grubszym papierze formatu A4.


W filmie występuje instruktor Modelarni Lotniczej w Rembertowie Jacek Budzik. Za produkcję - kamera, światła, dźwięk, montaż - "odpowiedzialny" jest zespół Domu Kultury Rembertów.
Model zaprojektował instruktor Mariusz Wrona z Częstochowy.

Informacja o szczepieniach przeciw Covid-19

Szanowni Państwo Seniorzy,

Spieszymy poinformować, że od jutra, to jest od 15 stycznia 2021 roku rozpoczyna się umawianie terminów szczepień dla Seniorów w Centralnej Rejestracji Pacjentów.
25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów – według zapisów.
Seniorzy będą umawiani na szczepienia w kolejności według wieku:

 1. powyżej 80-go roku życia – rejestracja od 15 stycznia,

 2. powyżej 70-go roku życia – rejestracja od 22 stycznia.

Stopniowo szczepionka będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym powyżej 60-go roku życia w kolejności od najstarszych. Formularz zgłoszeniowy można pobrać z www.gov.pl/szczepimysie
Są trzy możliwości zapisów:

 1. bezpłatna, całodobowa infolinia numer 989,

 2. elektronicznie poprzez e-rejestrację pacjent.gov.pl

 3. poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień.

Najbliższe punkty szczepień w naszej okolicy:

 1. SZPZLO Warszawa Targówek, ul. Rembielińska 8, tel. 22 518 13 59

 2. SZPZLO Warszawa Targówek, ul. Łojewska 6, tel. 22 811 06 72

 3. SZPZLO Warszawa Targówek, ul. Pobożańska 6, tel. 22 519 85 59

 4. SZPZLO Warszawa Targówek, Ul. Remiszewska 14, tel. 22 679 03 99

 5. Mazowiecki Szpital Bródnowski, ul. Kondratowicza 8, tel. 22 326 55 00

 6. NZOZ EZMED, ul. Syrokomli 16, tel. 22 676 78 71

 7. GRUPA ZDROWIE KONDRATOWICZA, ul. Kondratowicza 27B, tel. 22 749 10 00

Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Image

Mikołaj znów - po raz 3 - na Kondratowicza

Mikołaj już po raz 3'ci odwiedził osiedle Kondratowicza w tym roku...
Tym razem zaprosił do Liry Samotnych Seniorów. Choć nie było oficjalnego wigilijnego poczęstunku, to Mikołaj ofiarował naszym Seniorom skromne upominki świąteczne oraz najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pogody ducha. A osoby z ograniczeniami w poruszaniu się odwiedził osobiście. :)

W przygotowaniu paczek dla Samotnych Seniorów Mikołajowi pomagali Przedsiębiorcy i Darczyńcy z osiedla Kondratowicza. Tylko Mikołaj i pracownicy Liry służący mu pomocą wiedzą, jakie znaczenie dla starszej, samotnej osoby ma nawet skromna, świąteczna paczka i życzenia złożone przez kogoś osobiście - bezcenny symbol pamięci.

Dlatego, w imieniu osób, do których dotarł Mikołaj, przekazujemy Darczyńcom i Organizatorom akcji podziękowania za pamięć, oraz najserdeczniejsze, świąteczne życzenia. :)
Image

Pierwsza Gwiazdka

Kolejny wiersz poetki z Klubu Seniorów "Uśmiech", pani Walentyny Harasimczuk. Tym razem tematem jest nadchodzący wieczór wigilijny i związane z nim nadzieje.

Zapraszamy innych twórców do udostępniania swoich prac na "łamach" strony sdklira.pl. Jeśli materiałów byłoby więcej, wtedy wygospodarujemy na stronie "kącik poezji". :)

Z najlepszymi życzeniami świątecznymi,  zapraszamy do czytania...

Pierwsza Gwiazdka

Zajaśniała pierwsza gwiazdka i daje znak dla świata,

że niebo z ziemią, a człowiek z człowiekiem się brata.

W myślach z nadzieją lecimy do gwiazd, a w duszy anielskie granie.
Tym, którzy chlebem dzielą się z drugimi - błogosław Dobry Panie! 

Image

Konkurs Plastyczny "Świąteczny Anioł"

Zapraszamy dzieci do udziału w świątecznym konkursie plastycznym.  Tematem konkursu, jak nazwa wskazuje, są święta, a konkretnie anioły. Prace, razem z wypełnioną klauzulą informacyjną, można wysyłać do 23 grudnia na adres sdklira@smbrodno.pl. W temacie maila koniecznie proszę napisać "konkurs plastyczny".

Konkurs jest dla 2 grup wiekowych:
 • 6 - 7 lat,
 • 8 - 12 lat.
Wszystkie szczegóły w regulaminie konkursu - do ściągnięcia po kliknięciu tego szarego guzika poniżej :)
Image
Image

Zimowe sanie

Zima dla wielu z nas jak i dzieci kojarzy się nie tylko ze Świętym Mikołajem, opłatkiem, wigilią i czasem wolnym. Dla wielu z nas jest to czas wypoczynku i zabawy. Nawiązując do lat dzieciństwa pamiętamy jak zjeżdżaliśmy na sankach z górek, dobrze się bawiąc. I tym właśnie inspirowałam się do stworzenia niezwykłej dekoracji dając jednocześnie nowy życie zapomnianym już i lekko zakurzonym sankom.

Można je postawić jako dekoracja w większym mieszkaniu, na balkonie albo na zewnątrz. Aby nasze sanki oddawały ducha zimy można pomalować je na biało, powiesić łańcuch choinkowy, lampki oraz inne ozdoby świąteczne. Sanki które wykonałam są dekoracją w Administracji Osiedla Kondratowicza oraz można je ujrzeć w witrynie Pracowni Plastycznej SDK LIRA która mieści się na antresoli.

Instruktor Kulturalno-Oświatowy

Jolanta Kula

Świąteczne skrzaty

Świąteczne skrzaty to jeszcze jedna propozycja dekoracji świątecznej. Skrzaty możemy zrobić sami ,nie potrzeba specjalnych materiałów. Każdy z nas na pewno ma w domu skarpety grube, stary polar, kawałki futerka albo wełny igłę z nićmi albo klej na gorąco. Do wypełnienia użyłam grochu i wypełnienia piankowego. Wycięłam prostokątny kawałek materiału z polara formując z niego tułów, czapkę oraz z pasków ręce i nogi. Wszystko zszyłam ręcznie, aby było szybciej można poszczególne kawałki zszyć na maszynie. Białą brodę dziadka Mroza zrobiłam z wełny. Dużo więcej pracy i cierpliwości potrzeba do zrobienia większego, stojącego skrzata. Dodatkowo potrzebne będą listewki i tektura na nogi oraz wypełnienie buta (gips lub inny materiał usztywniający). Listewkę umieszczamy na sztywno w formie butów (wcześniej przez ze mnie zrobionych) i zalewamy gipsem. Uszyte nogawki zakładamy na listewki, i przyklejamy je do spodniej warstwy tułowia. Wypełniamy tułów grochem i pianką, przyszywamy rękawy, brodę i czapkę ( można użyć kleju na gorąco).

Moje zrobione skrzaty będą stanowiły urokliwą dekorację w naszym klubie ,chociaż niewiele osób będzie mogło je oglądać ze względu na zamknięcie klubu związane z epidemią wirusa SARS-CoV-2 czego bardzo żałuję. Małą namiastkę stworzonych prac wystawiłam w gablotach w witrynie SDK LIRA przy wejściu do klubu.

Instruktor Kulturalno-Oświatowy

Jolanta Kula

Grudniowe dni

Grudzień, nadchodzą święta, a jednak atmosferę psuje nam pandemia. Obowiązek dystansu społecznego jest dotkliwy szczególnie dla osób samotnych i starszych. Sytuacja skłania do rozmyślań. Wspomnienia normalnych czasów podtrzymują nadzieję. Te towarzyszące nam dziś emocje, niektórzy potrafią wyrazić wierszem...
Oto próbka twórczości poetki z Klubu Seniorów "Uśmiech", pani Walentyny Harasimczuk.

Grudniowe dni 

Bródno, początek zimy, powiało chłodem.
Wiatry z drzew strącają już ostatnie liście,
w taką porę w naszym Klubie chętnie się zbieramy
gwarząc przy herbatce – słodkiej oczywiście.

Klub Seniora "Uśmiech" jest naszym drugim domem,
tu można smutki zostawić,
pożalić się, ponarzekać,
a także wesoło bawić. 

Niestety nadeszły ciężkie dni -
pandemia zamknęła Klubowe drzwi,
a senior smutny, osamotniony
przeżywa swój raj utracony. 

Z nadzieją czekamy na dzień TEN,
w którym wirus będzie tylko złym snem
i stanie się tak, że w środku zimy
z radością do Klubu naszego wrócimy. 

Znów zasiądziemy do wspólnej herbatki
z domieszką hibiskusa
jako skutecznego antidotum
na smutki i korono wirusa. 

Image

Mikołaj znów w Lirze

Jak wiemy, kilka dni temu Mikołaj spotkał się w Lirze z dziećmi. Pamiętał także o Seniorach. Zostawił w Klubie upominki, które Seniorzy z osiedla Kondratowicza odebrali 7 i 8 grudnia.
Mikołajowi tradycyjnie w przygotowaniu paczek pomagał Zarząd SM Bródno, a w logistyce pracownicy SDK Lira. :)

Biżuteryjna bombka na choinkę

Razem z zaprzyjaźnioną Kierowniczką SDK Jowisz panią Elą Zdrodowską zrobiłyśmy bombkę biżuteryjną. Materiały potrzebne: bombką akrylowa, primer, lub pastę gesso/zwiększa przyczepność medium do podłoża/, pędzelki ,fola do złoceń, klej do złoceń ,bitum na bazie żywicy do postarzania, koronka bawełniana, ściereczka bawełniana ,konturówka, farby akrylowe, klej introligatorski, suszarka i rękawiczki gumowe. Bombkę pokrywamy Primerem lub pastą gesso, suszymy, następnie smarujemy klejem do złoceń. Po wysuszeniu przykładamy do bombki mimo, że jest lepka po wysuszeniu płatki do złoceń. Robimy to bardzo dokładnie. Wycinamy wybrany motyw z koronki w naszym przypadku jest to kształt serca barwimy go na wybrany kolor /brązowy/ suszymy i przyklejamy klejem introligatorskim do bombki. Po wyschnięciu kleju bierzemy bitum ,bawełnianą szmatkę i przecieramy bombkę aby nadać efekt postarzania. Bitumen możemy także zatapować środek bombki aby nie było prześwitów .Na koniec można przetrzeć motyw złotą farbą a konturówką wzmocnić kontury motywu dzięki czemu bombka będzie wyraźniejsza. Bombkę można wzbogacić przyklejając na klej kropelkę koraliki kryształki itp. Zainteresowanym życzymy udanej pracy.

Pozdrawiam serdecznie,

Instruktor kulturalno-oświatowy SDK "Lira" Jolanta Kula

Ozdoba choinkowa z płyt CD

Zbliża się okres przedświąteczny, a zatem czas tworzenia ozdób związanych z tym świętem. Na początek zrobiłam coś łatwego i z materiału ,który jest w każdym domu, czyli płyt Cd metodą decupage. Dwie płyty skleiłam razem, wsuwając między je złożoną wstążkę do zawieszenia jej. Następnie pomalowałam ją pastą gesso albo farbą akrylową, po wyschnięciu wybrałam serwetkę z motywem świątecznym. Posmarowałam płytę lakierem wodnym akrylowym i nałożyłam na to serwetkę i jeszcze raz pomalowałam lakierem. Po wyschnięciu nakładam jeszcze raz lakier celem zabezpieczenia. W ten sposób mamy już jedną z dekoracji świątecznych. W bardzo podobny sposób jako podstawę można wykorzystać butelkę po winie albo słoik i zrobić lampion. Tworzę następne prace ,które niedługo udostępnię. Pozdrawiam i zachęcam do wspólnej zabawy.

Instruktor kulturalno-oświatowy

Jolanta Kula

 

Anioł - materiał POWERTEX dla sekcji plastycznych

Drodzy mieszkańcy S.M. Bródno.

Z uwagi na duże zainteresowanie działalnością Spółdzielczych Domów Kultury oraz brakiem możliwości skorzystania z zajęć plastycznych nad czym bardzo ubolewamy, wspólnie z zaprzyjaźnioną Panią Kierownik z SDK „Jowisz” Elą Zdrodowską pracujemy nad rozszerzeniem naszej oferty, aby w przyszłości służyć fachową pomocą w tworzeniu prac z różnych dziedzin plastycznych. Poniżej przedstawiam jedną z technik nad którą pracujemy -

„ Metoda utwardzania materiału : POWERTEX”

Polega ona na stworzeniu konstrukcji np. z drutu na odpowiednio przygotowanej podstawie, następnie obłożeniu konstrukcji folią aluminiową, stworzeniu wybranego kształtu, (w naszym przypadku postaci anioła, zachowując odpowiednie proporcje). Taśmą malarską wzmacniamy postać, aby w końcowej fazie obudować ją materiałem bawełnianym, wcześniej zanurzonym w medium. ( Tak jak w naszym przypadku, można skorzystać z gotowych kupionych popiersi, które właściwie mocujemy i łączymy z konstrukcją). Pozdrawiamy serdecznie Panią Annę Walaszczyk - wyjątkowego Trenera POWERTEX ?, dzięki której znamy tę metodę. Możemy przez chwilę poczuć się jak prawdziwi projektanci, bowiem wyciskanie nasączonego w medium POWERTEX materiału i odpowiednie jego formowanie na stworzonej postaci daje upust naszej wyobraźni. Z tęsknoty za normalnością, naszymi cyklicznymi spotkaniami, serdecznymi rozmowami, niekiedy zwierzeniami, dzielimy się dzisiaj naszą pasją tworzenia jednocześnie dziękując za miły odbiór.

Pozdrawiam serdecznie,
Instruktor Kulturalno-Oświatowy Jolanta Kula

Świąteczna Paczka

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bródno"

Administracja os. "Kondratowicza

03-350 Warszawa, ul. Chodecka 13

Szanowni Państwo!

Spółdzielczy Dom Kultury "Lira" od wielu lat w pobliżu świąt Bożego Narodzenia zapraszał samotnych mieszkańców naszej Spółdzielni na opłatek, wspólne kolędowanie i skromną Wieczerzę Wigilijną.

W tym szczególnym dla wszystkich czasie nie możemy dotrzymać tradycji. Kiedy cały świat walczy z korona wirusem pragniemy mimo wszystko aby nasi potrzebujący nie czuli się opuszczeni.

Licząc na Państwa wielkoduszność zwracamy się, jak co roku, o wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli przygotować świąteczne paczki i wraz z życzeniami przekazać je naszym samotnym i potrzebującym. Dobrowolne wpłaty prosimy przekazywać na konto Administracji os. "Kondratowicza" o numerze: 77 1020 1156 0000 7902 0006 4055 z tytułem wpłaty "świąteczna paczka" do 14 grudnia 2020 roku.

 

Z góry dziękujemy za Państwa wsparcie.

 

Warszawa, 30.11.2020

Image

Paczka Świąteczna dla Dzieci z os. Kondratowicza

3 grudnia Mikołaj odwiedził SDK Lira aby wręczyć dzieciom z osiedla Kondratowicza świąteczne paczki.

Mikołajowi w przygotowaniu paczek pomagał Zarząd SM Bródno.

 

Nowa odsłona oferty wynajmu sal, oraz prace modernizacyjne w SDK Lira

Mimo pandemi i zamknięcia w SDK Lira trwają prace modernizacyjne...

System przeciwpożarowy
We wszystkich pomieszczeniach Klubu montowane są czujniki przeciwpożarowe. Będzie też zamontowana centralka alarmowa powiadamiająca służby o ewentualnym zdarzeniu (odpukać). Jest przez to sporo pyłu, trochę gruzu i bałaganu, ale tak się składa, że Klub stoi pusty, więc prace te nie dezorganizują zajęć.
Modernizację zaplanowała Administracja os. Kondratowicza.

Nowa odsłona oferty wynajmu sal
Prace modernizacyjne dotyczą także strony sdklira.pl.
Oto nowa, wyczerpująca oferta i cennik wynajmu sal w Domu Kultury osiedla Kondratowicza. Dodaliśmy wyczerpujący opis sal, a efektowne zdjęcia z przykładowym "wystrojem gastronomicznym" ujęto w wygodne galerie. Wszystko dla wygody i ułatwienia decyzji osób poszukujących sali na imprezę rodzinną, firmową itp..
Warto zaznaczyć, że stronę sdklira,pl "zbudowaliśmy" i prowadzimy we własnym zakresie - projekt strony, wszystkie zdjęcia i teksty są autorstwa pracowników. Nie korzystamy z żadnych płatnych usług. Jedynie czasem z przyjacielskiej pomocy specjalistów. Więc koszty prowadzenia strony są naprawdę minimalne: opłata za domenę i serwer. :)

Kurs szycia ze słomy 2

Pracownia plastyczna SDK Lira po raz drugi -11.10 w niedzielę -gościła uczestników kursu szycia ze słomy. Kurs tradycyjnie prowadziła Anna Deynega.
Gościliśmy osoby nie tylko z Warszawy, z Bródna, ale także z Żyrardowa i z Gdańska.
Cieszymy się, że artyści popularyzujący tę prastarą dziedzinę użytkowej sztuki ludowej związali się z naszym klubem.
To niesamowite, że w ciągu 2 godzin kursu można takie cudeńka uszyć ze słomy. Proszę tylko spojrzeć na zdjęcia.

Pracownia Tańca dr Patrycja Samson-Ładno w SDK Lira, czyli balet dla dzieci :)

O balecie marzy chyba każda dziewczynka.
Marzenia można zamienić w rzeczywistość, czyli w poznawanie podstaw tańca klasycznego. Najpierw nauka prawidłowej postawy i obowiązkowego ukłonu na początku lekcji baletu (to tak już jest od czasów Ludwika XIV), następnie demi-plie (aby była elastyczność ruchów), no i nieodzowny zapał do wszystkich tych kombinacji. I nogi trzeba "wykręcić en dehors".
 
Można dołączyć do grupy w środy:
Baby balet - godz.17.00
Balet ze stretchingiem - godz.17.40

Dom Kultury Lira ul. Łojewska 3 - dojazd
Przyjdź i spróbuj z nami.
:)

Więcej o sekcji baletu SDK Lira i kontakt do zapisów - klik w ten link.
 

Sztafeta Pamięci #1944km

28 września w Lirze odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Seniorom i Uczestnikom akcji "Sztafeta Pamięci 1944". Na uroczystości obecni byli Włodarze Targówka i SM Bródno.
O akcji...
Uczestnicy pokonali biegnąc odległość 1944 km. W wydarzeniu mogli wziąć udział wszyscy, którym bliska jest pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Więcej o tej inicjatywie można przeczytać tu: http://www.targowek.waw.pl/page/index.php?str=757&id=5895

IV miejsce modelarzy na Mistrzostwach Polski i... niespodzianka na otarcie łez :)

Seniorzy z Modelarni Lotniczej SDK Lira 25-27 września wystąpili na Mistrzostwach Polski we Włocławku organizowanych przez Aeroklub Polski. Zajęli 4 miejsce - najbardziej nielubiane przez sportowców, ale tu niespodzianka... Za sportową postawę, rzetelną pracę i wkład w rozwój swojej dyscypliny otrzymali od Sponsora bardzo cenną nagrodę - wysokiej klasy spalinowy silnik modelarski wraz z osprzętem. Silniki tej klasy są produkowane przez nieliczne na świecie wytwórnie - jedynie w Niemczech, w Australii, i na Ukrainie - więc są dość drogie. Tym 4-ym miejscem w Mistrzostwach Polski koledzy Rafał Brzeziński - pilot i Michał Szatecki - mechanik weszli do Kadry Polski. To ważne, bo w przyszłym roku Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce, we Włocławku. Trzymajmy kciuki za dalsze sukcesy naszych Modelarzy na arenie polskiej i być może w Mistrzostwach Świata.

Foto z zakończenia zawodów - Mariusz Brożek.

Kurs Szycia w Słomie - fotorelacja

W niedzielę 13 września, instruktorzy z kręgu pracowni plastycznej zorganizowali Kurs Szycia w Słomie.
 
Tematem kursu było szycie tacki lub miseczki - pracochłonnoś ok. trzech godzin i gotowe pierwsze arcydzieło rzemiosła. :)
Zajęcia prowadziła Anna Deynega - pasjonatka słomkarstwa od kilkunastu lat.

W kursie uczestniczyło 12 osob, w tym 3 panów, a jedna osoba nawet z Łodzi. :)
 
 

Certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom dla SDK "Lira"

Z radością informujemy, że Spółdzielczy Dom Kultury Lira uzyskał Certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom – z ważnością  3 lat. Poprzednio Certyfikat mieliśmy tylko na 2017 rok.

Tym razem 3 letni okres ważności certyfikatu otrzymaliśmy dzięki działaniom na rzecz seniorów:

 • oferta specjalnie skierowana do seniorów,

 • docieranie do jak szerszego grona osób zainteresowanych,

 • zniżki i rabaty dla seniorów,

 • architektura i wyposażenie dostosowane do potrzeb osób starszych,

 • otwarcie na potrzeby osób starszych - zainteresowanie ich oczekiwaniami,

 • miejsce, do którego uczęszczają osoby starsze i jednocześnie pozostałe grupy wiekowe.

Serdecznie dziękujemy za przyznanie Certyfikatu Warszawskiej Radzie Seniorów i Miastu Stołecznemu Warszawie. Cieszymy się, że nasza praca na rzecz seniorów została dostrzeżona i doceniona.

Image

Gimnastyka dla Seniorów

Gimnastyka startuje 14.09. a zapisywać można się od 7 września w ośrodkach prowadzących tę akcję - numery telefonów do zapisów są obok na plakacie.

Harmonogram i szczegóły dostępne na stronach ośrodków prowadzących zajęcia:
www.targowek.waw.pl
www.osirtargowek.waw.pl
www.dkswit.com.pl
www.zacisze.waw.pl
www.ckia.waw.pl

Start sezonu 2020 - 2021

Ogłaszamy początek sezonu 2020 - 2021 :)


Już od pierwszego tygodnia września ruszają w SDK Lira zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podajemy godziny i dzień pierwszych zajęć:
 • Balet dla dzieci - środy 17:00 i 17:40, soboty 10:00 i 10:40, start 16 września,
 • Pilates - zdrowy kręgosłup - wtorki i czwartki - 18:00 do 19:00, start 1 września,
 • Judo - poniedz., środy, piątki - 17:00 do 20:00, start 2 września,
 • Taniec Towarzyski dla dzieci - piątki 18:00 - 19:30, soboty 11:30 - 13:00, start 4 września.
Działa już także:
Zapisy, lista wszystkich sekcji, dane kontaktowe do istruktorów: menu (na górze strony) > zakładka "sekcje".
Zapraszamy do Liry na zajęcia!  :)

Premiera filmowej produkcji w SDK Lira "Wiklinowe Afrykanki" - pełna wersja autorska

Witam Państwa.
Od kilku lat interesuję się rękodziełem. Jako Instruktor Kulturalno Oświatowy, od około dwóch lat odkryłam w sobie pasję tworzenia i spełniam się
w tworzeniu i wymyślaniu tematów na zajęcia plastyczne, które mam nadzieję po ustaniu pandemii poprowadzić. ? Dzisiaj chcę podzielić się z Państwem jednym z moich wielu zainteresowań - sztuką afrykańską a w szczególności figurkami afrykańskimi, jakie udało mi się stworzyć. ?
Figurki afrykanskie wykonywane są z różnych materiałów. Sylwetki ludzi jakie prezentuję w poniższym filmie, to smukla murzynka niosąca na głowie kosz z owocami i wojownik trzymajacy w dłoni ostrą dzidę. ?
Lubię tworzyć z materialow odpadowych i dlatego do powyższego zadania wybrałam gazety z ktorych zwijam rurki... ?Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojego pierwszego filmiku, który z uwagi na niemożność bezpośredniego kontaktu, stworzyłam specjalnie dla Państwa. Tutaj dokładnie opisuję jak krok po kroku wykonać powyższe afrykańskie małe dzieła. Życzę udanej zabawy w tworzeniu razem ze mną.

Instruktor kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Premiera filmowej produkcji w SDK Lira - wersja skrócona

Mamy przyjemność przedstawić Państwu pierwszą filmową produkcję do celów popularyzacji zajęć plastycznych.
Tematem filmu jest wykonanie z "papierowj wikliny" postaci inspirowanych afrykańskimi motywami - treści nie ma co opowiadać, trzeba zobaczyć.

Garść słów o tym, jak i po co film powstał...
Jeszcze w marcu 2020 wydawać by się mogło, że kręcenie filmików tematycznych to zajęcie dla profesjonalnych youtuber'ów. Świat się zmienia...
W dobie pandemii, na progu nadchodzącego sezonu  szukamy nowych form kontaktu ze "starymi bywalcami" naszych sekcji, ale też możliwości promocji - pozyskania nowych uczestników.
Nie mamy zamiaru na stałe robić konkurencji youtube'rom, bo nie taka jest rola Domu Kultury. Tu liczy się interakcja z instruktorem i grupą. Jest to bezcenna wartość dodana zajęć w profesjonalnej pracowni - można pytać, podglądać, prosić o pomoc i natychmiast ją otrzymać, wreszcie dzielić się swoimi genialnymi pomysłami, weryfikować je. Żaden film, ani zajęcia online nie zastąpią pracowni wypełnionej ludźmi.

Teraz o tym jak powstał film...
W filmie występuje instruktor Jola - to rola drugoplanowa (wybacz Jolu:). Na pierwszym planie są jej dłonie i papierowe rureczki imitujące wiklinę. Nie jest łatwo na filmie zaprezentować w pełni technikę pracy i niuanse "technologiczne" w kilka minut. Kiedy jednak mamy już utalentowaną aktorkę, trzeba film ładnie nakręcić, potem pociąć, przyspieszyć, zwolnić, dodać napisy, wybrać muzykę. Więc taki film, by był atrakcyjny wymaga jeszcze sprawnego operatora, montażysty i reżysera, a także sprzętu... Wszystko to oddzielna dziedzina wiedzy - wspólnymi siłami  wkroczyliśmy i na ten obszar. Po raz pierwszy, dlatego prosimy o oszczędną, a najlepiej, o krytykę wyłącznie konstruktywną.

Miłego oglądania ;)
TO

Kurs Szycia w Słomie - warsztaty słomkarskie

Błyskawiczny Kurs Szycia w Słomie w Lirze już w drugą niedzielę września.
Szyjemy tackę lub miseczkę tak, aby wyrobić się w trzy godziny z gotowym arcydziełem rzemiosła. :)
Zajęcia poprowadzi Anna Deynega - pasjonatka słomkarstwa od kilkunastu lat.
Zapraszamy do Liry na Łojewską 3, w niedzielę, 13 września, w godzinach 10.30- 13.30.
Koszt warsztatów to 40zł. od osoby.
Informacje i zapisy: 885-061-554
Image

Baby balet i balet ze stretchingiem

Image

Propozycja zajęć na nowy sezon artystyczny 2020-2021 od września.
W Lirze środy i piątki następujące zajęcia: 

 • środy - Baby Balet 17:00 - 17:30; Balet ze stretchingiem 17:40 - 18:30
 • soboty - Baby Balet 10:00 - 10:30; Balet ze stretchingiem 10:40 - 11:30

Więcej szczegółów wkrótce.
Zapraszamy serdecznie :)

AKADEMIA PRZYJEMNEGO ODCHUDZANIA

Image

Spalamy Kalorie w Tańcu

Zajęcia taneczno-ruchowe Spalam Kalorie w Tańcu przeznaczone sa dla osób z nadwagą, otyłych i z ograniczeniami ruchowymi oraz tych, którzy kochają taniec.
Tańczymy solo.
Wiek uczestników-powyżej 35 lat.
Zajęcia trwają 60 minut - ok 10 minut trwają ćwiczenia rozgrzewające, ok 10-15 brzuszki i inne ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową i ok 30 taniec, czyli krótki układzik choreograficzny w równomiernym i zmiennym tempie.
Na koniec ok 5-10 minut rozciągania, aby nie wyjść z zajęć na kolanach :)
Specjalny program pozwala spalić ok 500 kalorii na każdych zajęciach.
Każde zajęcia mają podobny schemat, ale żeby nie było zbyt monotonnie
zmienia się muzyka, instruktor, taniec i kroki :) Tańczymy takie style jak:
latino sexi dance, salsa, bachata, merengue, samba, rumba, hip hop, reggaeton,
dancehall, burleska, taniec brzucha, afro- wszystko w zestawach podstawowych, łatwo przyswajalnych, dających poczucie umiarkowanego wysiłku zarówno fizycznego jak i
umysłowego (czasem trzeba zapamiętać sekwencję kroków, króciutkie układy choreograficzne)
Taniec i ćwiczenia dostosowane do Twoich możliwości ruchowych pozwolą Ci zachować sprawność fizyczną i psychiczną w codziennych czynnościach domowych.
Każde zajęcia to wspaniała muzyczna podróż! W naszych grupach znajdziesz osoby takie jak Ty.
Nasi Instruktorzy dbają o to byś się nie nudziła na zajęciach, a poziom endorfin nie spadał jeszcze długo po zajęciach:).
Czekamy na Ciebie!

Zapisy: zapisy@spalamkaloriewtancu.pl
infolinia i sms 504699512
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Akademii na
www.spalamkaloriewtancu.pl zakładka CENNIK i REGULAMIN

Z A P R A S Z A M Y! :)

Haft krzyżykowy Pani Barbary...

Dziś prezentujemy galerię obrazów "namalowanych" niecodzienną techniką - haftem krzyżykowym. Autorką całej galerii prac jest Pani Barbara - w załodze Liry od dawna. :)
Obraz "malowany haftem" powstaje przez wyszywanie tkaniny podkładowej kolorowymi nićmi - muliną. Jest to szlachetna i prastara technika zdobienia tkanin. Także niezmiernie pracochłonna. Obraz ok. 40 x 40 cm może powstawać - jak mówi Pani Basia - nawet pół roku, oczywiście pracując tylko w wolnym czasie, nie na "cały etat". Za to efekt końcowy jest przepiękny...
Pewnie dlatego hafciarstwo, które wynaleziono już w starożytności, było ulubionym zdobieniem strojów arystokracji i władców, a nawet twórczą rozrywką królowych i dam dworu.
Hafciarstwo przetrwało do dziś: jako element kultury ludowej, w komercyjnym zdobieniu luksusowych ubrań i wyrobów, oraz właśnie jako szlachetne hobby, co zobaczycie w galerii.
Zapraszamy do obejrzenia obrazów malowanych haftem krzyżykowym.

Wycieczki Klubu Seniora "Uśmiech"

Nasi Seniorzy praktycznie co tydzień organizują sobie wycieczkę. Tym razem odwiedzili Pałac w Wilanowie, Zoo, i z Ogród Botaniczny w Powsinie. Wszystkie wycieczki miały miejsce w lipcu.
Obecnie, chyba już większość instytucji kulturowych wznowiła działalność - można zwiedzać muzea, parki i ogrody zoologiczne, chodzić do kina i na lody.
Aktywna postawa Seniorów jest przykładem, jak można się cieszyć latem, jak można się organizować by pobyć razem i "ducha nie gasić" mimo pewnych przeciwności. Brawo!

Pzdrowienia dla Seniorów z Klubu "Uśmiech" :)

Poniżej kilka fotek z wycieczek w lipcu 2020.

Letnie grillowanie na nadwiślańskiej plaży przy moście Poniatowskiego

29 czerwca uczestnicy Klubu Seniora "Uśmiech" spotkali się na grillu na plaży w okolicy Mostu Poniatowskiego. Podobno impreza była tyleż udana, co potrzebna - wszyscy mamy już dość siedzenia w domu, nawet seniorzy. A spotkania towarzyskie w pięknych okolicznościach przyrody z pewnością skutecznie odmieniają nastrój.

Gratulujemy naszym Seniorkom i Seniorom aktywności i umiejętności organizowania się.

PS Przepraszamy za niezbyt ostre zdjęcia - pogoda przyczyniła się do awarii aparatu.

Zaproszenie archiwalne - relacja z imprezy powyżej

Image

Gimnastyka dla Seniorów i wszystkich mieszkańców

Od 8 czerwca Urząd Dzielnicy Targówek zaprasza Seniorów i mieszkańców na zajęcia sportowo - rekreacyjne w Parku Bródnowskim na polanie przy górce pobliżu boiska „Syrenka”:

Gimnastyka dla Seniorów - poniedziałki i środy, w godzinach 10.00 – 10.45
Gimnastyka dla mieszkańców - czwartki, w godzinach 18.00 – 18.45

Jest jeszcze Akademia Biegania Przełajowego i Nordic Walking - po szczegóły zapraszamy na  stronę urzędu.

Image

Wiadomość dla uczestników Klubu Seniora "Uśmiech"

Image

Dwie, wspaniałe prace Instruktor Jolanty...

Z przyjemnością prezentujemy prace naszej Instruktorki kulturalno-oświatowej Pani Jolanty Kuli. Nam w Klubie szczególnie do gustu przypadła ta czarnowłosa piękność we fioletach.
Od dawna wiedzieliśmy, że Jola lubi rękodzieło i plastykę, ale tylko nieliczni chyba wiedzieli, że to głębokie i trwałe zainteresowanie - pasja. Bo tylko z pasji mogły powstać tak urocze dzieła. Brawo, Jolu! :)  (czekamy na więcej, widzieliśmy już damę w czerwieni na ukończeniu)

Naprawdę nie lubimy się chwalić, ale sukces Galerii prac plastycznych Klubu "Uśmiech" pokazuje duże zainteresowanie tematem, nawet spoza Bródna, dlatego idziemy za ciosem. :) Nie będziemy tu jednak - na stronie SDK Lira - zajmować się krytyką, ani żadnymi ocenami, bo...
Celem prezentacji prac naszych uczestników i instruktorów niech wyłącznie będzie inspiracja dla innych - oto nawet - zwłaszcza? - w czasie pandemii można rozwijać swoje talenty i zainteresowania, realizować się artystycznie, choćby tylko po to, by oderwać się od wiadomości w tv i necie.
To, między innymi, dlatego Jola, a wcześniej Seniorzy, zgodzili się udostępnić swoje prace.

Wyrazy uznania i podziwu, za aktywność, za poszukiwanie, za twórczy rozwój i materializację artystycznego niepokoju. :)

Galeria Prac Plastycznych Artystów-Amatorów z Klubu "Uśmiech" - czyli Seniorów sposoby na pandemię...

Seniorzy z Klubu „Uśmiech” kontynuują swoją przygodę z plastyką mimo, że nie ma żadnych zajęć.

Prezentujemy tu małą galerię prac plastycznych: obrazy, rysunki, dekoracje świąteczne, zdobione jajka ze styropianu, i inne interesujące dzieła.
Prace powstały na przestrzeni ostatnich lat w pracowni plastycznej, a także w domu - w czasie epidemii.

Jednak Seniorzy z "Uśmiechu" nie tylko malują. Znaleźli sposób na zamknięcie i pandemiczne ograniczenia – korzystają z dobrodziejstwa internetu: łączą się w grupy, utrzymują kontakt przez sieć i razem odwiedzają ofertę-on-line muzeów, teatrów i przeróżnych ciekawych miejsc.

Tymczasem zapraszamy do zwiedzenia Galerii Prac Plastycznych naszych Seniorów, z „Uśmiechu” :) 

Image

Spotkanie Autorskie

(Odbyło się 4 marca w SDK Lira)

Idzie nowe... Oto po latach kryzysu tożsamości w Spółdzielczym Domu Kultury Lira znów wydarzenia artystyczne w ścisłym znaczeniu tych słów.
Niezwykle miło będzie nam gościć na Bródnie Panią Dorotę Majewską, autorkę książki "Cudzoziemki".
Mamy nadzieję, że czytelników nie zabraknie na tym pierwszym w XXI wieku spotkaniu autorskim w SDK Lira.

Image

Kobieta - relacja ze spektaklu

Kobiety po 50, 60, 70, jakie chcą być? A jakimi nie powinny być? Czy słuszny wiek zawsze oznacza dojrzałość? Czy "babcia" przestaje marzyć i staje się dobra i wyrozumiała? Czy przestaje być atrakcyjna? Spektakl "Kobiety" zachęca do spojrzenia na starsze Panie trochę mniej stereotypowo, trochę mniej życzeniowo a bardziej jak na kogoś, kto owszem, ma doświadczenie, ale nadal mocuje się z życiem.
Na scenie spotyka się 8 kobiet, każda jest inna, każda świeci innym światłem i wywołuje w widzach odmienne emocje. Łączy je chęć zmiany swoich ukształotwanych osobowości m. in. nawyków i reakcji, ale czy warto i trzeba się zmieniać? Każda z kobiet była dla widzów zaskoczenim.

Warto zauważyć, że muzykę wykonywała na żywo Anna Bojar-Czarnecka. Na wielu instrumentach - dzwonki rurowe, grzebień piła, wah wah - wprowadziła widzów w magiczny świat spektaklu. Pani Anna gra na pile w zespole "Warszawskie Kombo Taneczne", gościnnie występowała na koncertach z Moniką Brodką.

Widzowie dopisali - sala teatralna SDK Lira była pełna. Dołożymy starań, by na naszej scenie pojawiały się regularnie równie ambitne pozycjie.
Image

Nowa sekcja - Wyplatanie wikliny i witraż (odzielnie :)

Miło nam donieść o nowej/ch sekcjach w SDK Lira. Już teraz można zapisywać się na arcyciekawe tradycyjne wyplatanie przedmiotów codziennego użytku z wikliny. To sztuka-rzemiosło użytkowe.

Dla zainteresowanych zdobnictwem polecamy warsztaty z witrażu.

Więcej szczegółów w dziale sekcje - wiklina i witraż, ceniący wygodę mogą kliknąć TEGO TU LINKA. ;)

Zima w mieście 2020 - akcja centralna SM Bródno

W ferie zimowe we wszystkich Domach Kultury SM Bródno trwała akcja "zima w mieście" skierowana do dzieci ze szkół podstawowych. Na akcję złożyły się liczne atrakcje - wyjazdy do muzeów, na basen, na lodowisko, do kina, hula-kula, do papugarni. Dzieci miały nawet okację własnoręcznie zagnieść ciasto na chleb na warsztatach piekarskich. W czasie wolnym od wycieczek dzieci mogły korzystać "bez ograniczeń" z infrastrukury i sprzętu SDK Lira - ping pong, piłkarzyki i bilard dla dzieci, gry i zabawy zespołowe.
Organizatorzy akcji, tak ułożyli plan atrakcji, by niewinna rozrywka przeplatała się z edukacją i rozwojem fizycznym.
Smaczne obiady zapewniły stołówki szkolne - którym dziękujemy za współpracę - nie było wyjść do komercyjnych punktów zmasowanego żywienia produktami fabrycznymi.
Poniżej jest fotorelacja.

Taneczna Zabawa Karnawałowa Przebierańców
21 lutego, piątek, od 18:00 do 24:00
cena 25 zł od osoby

informacja i rezerwacja: SDK Lira - kontakt

Bal Karnawałowy 2020 dla Dzieci - fotorelacja

2 lutego 2020 roku Spółdzielczy Dom Kultury "Lira" zorganizował Bal Karnawałowy dla Dzieci.
W zabawie uczestniczyło 30-ro dzieci z rodzicami.
Były konkursy z nagrodami, zabawa w malowanie buziek, wybór najładniejszego kostiumu, oraz poczęstunek.

Image
Image

Zajęcia z projektowania i drukowania 3D

26 lutegow środę odbędą się w Lirze pierwsze zajęcia pokazowe, których tematem będzie projektowanie i druk 3D.
Więcej informacji pod telefonem 535 703 056.

Wigilia dla Samotnych z osiedla "Kondratowicza"

16 grudnia w Lirze odbyła się Wigilia dla osób samotnych z osiedla Kondratowicza. Był tradycyjny, wigilijny poczęstunek, paczki dla ok. 60 osób. Wigiliję uświetnił występ dzieci z sąsiedniej Szkoły Podstawowej. Co  roku Wigilija jest organizowana dzięki środkom przekazywanym przez Darczyńców.

Image

Gwiazdkowy Turniej Tańca Towarzyskiego dla Dzieci pod patronatem Pani Dyrektor osiedla Kondratowicza

W niedzielę, 15 grudnia w Lirze odbyła się kolejna edycja Turnieju Tańca Towarzyskiego - tym razem z okazji Gwiazdki.

O laur zwycięzców, oraz o Puchar Dyrekcji os. Kondratowicza walczyły pary i solistki w odpowiednich grupach wiekowych.

Turniej zorganizował Kierownik SDK Lira przy współpracy Studia Tańca AD.Dance. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Klemens.

Image

Zespół "Praskie Małmazyje" w SDK Lira

W czwartek 12 grudnia, na sali teatralnej SDK Lira wystąpił Zespół "Praskie Małmazyje" z programem kolędowym. Zespół jest już znany na osiedlu Kondratowicza, dlatego widownia była pełna.  Po koncercie widzowie przekazywali wyrazy uznania dla kunsztu Artystów Kierownikowi Domu Kultury Lira.
Na marginesie warto zaznaczyć, że scena sali teatralnej nabiera jakości - działa już oświetlenie, w najbliżych dniach zadebiutuje nagłośnienie i kurtyna. Wtedy już łatwiej będzie przyciągnąć na scenę Liry więcej artystów.
Serdecznie dziękujemy "Praskim Małmazyjom" za świetny występ i udział w reaktywacji Sceny Teatralnej Spółdzielczego Domu Kultury "Lira".
 

Image

Sylwester w SDK Lira

Najważniejsze informacje:

 • cena 390 zł / 2 osoby

 • zabawa od 21:00 do 5:00

 • alkohol we własnym zakresie

 • zabawę poprowadzi DJ

Jadłospis sylwestrowy

Dania gorące:
 1. Rosół,

  • Krem z białych warzyw

  • Devolay

  • Ziemniaki

  • Bukiet surówek

 1. Schab pieczony w sosie śliwkowym

  • Kopytka

  • Buraczki

 1. Barszczyk czerwony z pasztecikami 

Przystawki:
 • galaretki drobiowe i wieprzowe,

 • kurczak z owocami w galarecie,

 • śledź w oleju,

 • mix jaj faszerowanych,

 • półmisek pieczystego,

 • kuleczki wieprzowe z dipem chrzanowym,

 • tortille,

 • marynaty.

 

Sałatki:

 • makaronowa z kurczakiem grillowanym,

 • selerowa,

 • grecka.

Oraz:

 • Słodki bufet

 • Lampka szampana

 • Napoje (1L na osobę)

 • Kawa, herbata

Świąteczne warsztaty plastyczne dla szkół

Dnia 06.12.2019 r. odbyły się warsztaty przedświąteczne w SDK Lira z udziałem 23 dzieci z 5 klasy szkoły podstawowej. Tematem zajęć było ozdabianie bombek w technice decoupage.
Prowadzącą warsztaty była Pani Ela Zdrodowska - Instruktor Kulturalno oświatowy - pracownik SDK Lira.

Zabawa w ozdabianie bombek była bardzo twórcza. Wszystkie dzieci miały wspaniały mikołajkowy nastrój. :)  Niebawem gośćmi  będą kolejni uczniowie pobliskich szkół i przedszkoli z czego się bardzo cieszymy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do uczestnictwa w sekcjach  SDK Lira. :)

Zapraszamy na Zabawę Andrzejkową
29.11 od 18:00 do 24:00
cena biletu 25 zł,
informacje i rezerwacja - 22 675 15 55

"LIRA" ZAPRASZA NA

WIECZOREK TANECZNY

środa, 06.11.2019

godzina 17.00 do 21.00

BILET WSTĘPU 12,00 ZŁ
kontakt i rezerwacja miejsc

Image

WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO (DECOUPAGE)
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE BEZPŁATNE WARSZTATY OZDABIANIA TECHNIKĄ SERWETKOWĄ (Decoupage).
Warsztaty kierujemy do osób dorosłych. Wszystkie potrzebne materiały zapewniamy na miejscu.

Deski ozdabiać będziemy w wybrane motywy serwetkowe, włącznie z motywami świątecznymi.
Warsztaty odbędą się dnia 4 LISTOPADA 2019 r. od godziny 10.00 do 15.00 w dużej Sali na parterze budynku SDK Lira -wejście główne. 
Zapraszamy chętnych /członków spółdzielni/ na zapisy, tel. - 22 675 15 55, lub bezpośrednio
u prowadzącej - Pani Instruktor Elżbiety Zdrodowskiej 600 454 556.
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA !!!

Dnia 04.11.2019r. odbyły się warsztaty oświatowo-kulturalne w ramach których przeprowadzone zostały otwarte zajęcia dla dorosłych
mieszkańców – członków SM „Bródno”. Prowadzącą zajęcia była Pani Ela Zdrodowska – Instruktor Kulturalno-Oświatowy SDK Lira.
Zajęcia rękodzieła odbyły się w ramach Projektu Imprez Centralnych Zarządu SM Bródno.
Celem warsztatów było zapoznanie się z techniką decoupage, shabby chic, nauka kompozycji, proporcji, dominanty kolorystyczne, ponadto integracja grupy oraz zachęta do pracy twórczej i uczestnictwa w cyklicznych zajęciach w SDK LIRA.
W zajęciach wzięło udział 20 mieszkańców SM Bródno, którzy mieli możliwość pomalowania oraz ozdobienia desek kuchennych w wybrane motywy kwiatowe, świąteczne lub inne.
Technika decoupage inaczej serwetkowa – jest obecnie bardzo popularna i chętnie wykorzystywana w działaniach twórczych wśród osób dorosłych jak również dzieci. Polega ona na „wydobywaniu tego co piękne”, na sprawieniu wrażenia namalowanego obrazu.
Na wybraną i odpowiednio przygotowaną powierzchnię uczestnicy naklejali motywy serwetkowe zachowując odpowiednie proporcje. Zadaniem ich było stworzenie iluzji namalowanego obrazu.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się na czym polega metoda postarzania „shabby chic”, chętni stworzyli również na swoich pracach spękania medium jednoskładnikowym i dodawali elementy odstające w postaci różnych wzorów, czy sztucznego śniegu, stworzonych wcześniej specjalnie na potrzeby warsztatu. Dodane elementy sprawiały wrażenie pracy przestrzennej.
Warsztaty rękodzieła w sposób szczególny zintegrowały uczestników, zachęciły do dalszego działania i pracy nad sobą a w szczególności do wiary we własne umiejętności niezależnie od wieku.

Image

SDK Lira ma nowy plakat

Artyści SDK Lira stworzyli nowy plakat promujący sekcje stałe Klubu.

Informacyjna akcja plakatowa jest skierowana do osób przywiązanych do mediów analogowych, ale jej równorzędnym celem jest wypromowanie elektrocznicznych kanałów informacyjnych Klubu.

Zapraszamy do odwiedzania fanpejdżu www.facebook.com/sdklira
bo przecież na stronie www.sdklira.com już jesteś, Gościu. :)

Image

Baby balet i balet z elementami stretchingu

Nowa sekcja w SDK Lira.
Balet dla dzieci prowadzi Pani dr Patrycja Samson-Ładno

Więcej o balecie tutaj.

Image

Plastyka dla mam z dziećmi

W nadchodzącym sezonie 2019-2020 Sekcja Plastyczna w SDK Lira uruchamia zajęcia dla mam z dziećmi 2 do 4 lat.

Więcej informaci SDK Lira - 22 675 15 55
Image

Taniec Towarzyski dla dzieci - zapisy na rok 2019-2020

Instruktor Adam Dąbrowski zaprasza do SDK Lira na zajęcia taneczne dzieci w wieku 6-11 lat.

Telefon do Instruktora: 501 783 600
Galeria zdjęć z Turniejów Tanecznych w SDK Lira. 

Wieczorek dla osób niepełnosprawnych

22 października w Lirze odbędzie się zabawa taneczna z poczęstunkiem dla osób niepełnosprawnych.

Godziny: od 17:00 do 19:00.
Miejsce: SDK Lira, sala dolna.
Kontakt i dojazd.

Zapraszamy! :)

Image

Garażówka

W sobotę 28 września kolejna garażówka w SDK Lira.
Jeżeli pogoda pozwoli, garażówka odbędzie się na pasażu przed budynkiem Liry, jeżeli będzie padać, to na dolnej sali.
Zapraszamy.

Wieczorek Taneczny

We wtorek, 27 sierpnia odbył się wieczorek taneczny pod hasłem "pożegnanie wakacji". Wieczorki taneczne w SDK Lira to cykliczna impreza - odbywają się we wtorki raz w miesiącu.
Tutaj szczegóły dla lubiących potańczyć w miłym gronie.

Winda w SDK Lira

Dzięki Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno", SDK "Lira" otrzymał windę zewnętrzną, która umożli osobom starszym i niepełnosprawnym, korzystanie z zajęć prowadzonych na 1 piętrze. Hura! :) Do tej pory dostanie się na 1 piętro do sali teatralnej i galeriowej po wąskich schodach było trudne, lub wręcz niemożliwe dla osób o ograniczonej sprawności. Od teraz nie jest to już problem. Winda działa od początku sierpnia.
©2018 Spółdzielczy Dom Kultury Lira. All Rights Reserved.

Search