Walentynki

Zbliżające się Walentynki są okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Najczęściej wręczamy ozdobne karty w kształcie serc, kwiaty lub czekoladki. Tego dnia spędzamy czas razem ze swoją sympatią. 

Wszystkim zakochanym w dniu ich święta życzymy wielkiego szczęścia w miłości. 

Poniżej przedstawiamy rzeczy, które ręcznie, samemu można zrobić i podarować ukochanej osobie. 

Instruktor kulturalno-oświatowy

Jolanta Kula

Obraz 3D

Zapraszamy Państwa do wspólnej pracy twórczej przy tworzeniu obrazu 3D, który miałam przyjemność tworzyć przy współpracy z jedną z sąsiednich placówek Kulturalnych SDK „Jowisz’, którą serdecznie pozdrawiam.
Obraz 3D – technika decoupage, tapowanie, przecierka, naklejanie odstających elementów.
Kolejność wykonania pracy:
- przygotowanie blejtramu,
- serwetek do decoupage,
- papieru ryżowego z nadrukiem,
- różnych elementów 3D do naklejania,
- pędzli, farb akrylowych, kleju do decopage i na gorąco,
- lakieru do zabezpieczenia pracy.
Na wstępie rozplanowujemy fragmenty motywów z serwetek i papieru ryżowego. Układamy je na blejtramie po czym przyklejamy wybrane motywy /decoupage/, używamy do tego specjalnego kleju do decopage. Naszym zadaniem jest wypełnić białe przestrzenie kolorem, a między motywami tak aby sprawić wrażenie namalowanego obrazu.
Ostatnim etapem pracy jest przyklejenie odstających elementów klejem na gorąco lub klejem do decoupage /to zależy od wielkości motywu/ i podkolorowanie według swojego uznania.
Zachęcam do samodzielnego wykonania pracy podobną techniką.

Instruktor Kulturalno Oświatowy
Jolanta Kula

Zimowa odsłona letnich rzeźb

Latem w czerwcu widzieliśmy Kierownika SDK Lira Adama Szubę na zdjęciach w akcji, kiedy wielki pień drzewa zmieniał w siedzącego niedźwiadka.

Dziś, w styczniu Adam podzielił się z nami fotkami swoich dzieł spowitych zimową aurą.

Zapraszamy do galerii zdjęć :)

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci I Dziadka to okazja do przekazania najstarszym członkom rodziny wdzięczności za ich pracę  i trud jaki włożyli w wychowanie swoich wnuków. Najpopularniejszą formą składania życzeń   dziadkom jest forma laurki zawierającą życzenia w formie wierszyka. Organizowane są specjalne przedstawienia w których uczestniczą dzieci. W tym roku trzeba szczególnie uważać ze względu na panującą pandemię. Życzenia najlepiej złożyć przez telefon , Internet lub jeżeli można osobiście. Liczy się pamięć , ciekawym dodatkiem będzie laurka .

My także przekazujemy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Image

Wszystkim Babciom i Dziadkom

Z okazji ich święta składamy

Najserdeczniejsze życzenia zdrowia

pomyślności i  miłości najbliższych

oraz pogody ducha każdego dnia.

Budowa modelu szybowca kartonowego "Mucha"

Miło nam zaprezentować film - instruktaż budowy modelu latającego dla dzieci 8-12 lat. Linki do ściągnięcia planu i instrukcji w formie tekstowej znajdują się pod filmem na youtoubie.
Narzędzia to jedynie nożyczki, linijka, klej wikol lub dowolny do papieru. Elementy modelu drukujemy na zwykłej drukarce na trochę grubszym papierze formatu A4.


W filmie występuje instruktor Modelarni Lotniczej w Rembertowie Jacek Budzik. Za produkcję - kamera, światła, dźwięk, montaż - "odpowiedzialny" jest zespół Domu Kultury Rembertów.
Model zaprojektował instruktor Mariusz Wrona z Częstochowy.

Informacja o szczepieniach przeciw Covid-19

Szanowni Państwo Seniorzy,

Spieszymy poinformować, że od jutra, to jest od 15 stycznia 2021 roku rozpoczyna się umawianie terminów szczepień dla Seniorów w Centralnej Rejestracji Pacjentów.
25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów – według zapisów.
Seniorzy będą umawiani na szczepienia w kolejności według wieku:

 1. powyżej 80-go roku życia – rejestracja od 15 stycznia,

 2. powyżej 70-go roku życia – rejestracja od 22 stycznia.

Stopniowo szczepionka będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym powyżej 60-go roku życia w kolejności od najstarszych. Formularz zgłoszeniowy można pobrać z www.gov.pl/szczepimysie
Są trzy możliwości zapisów:

 1. bezpłatna, całodobowa infolinia numer 989,

 2. elektronicznie poprzez e-rejestrację pacjent.gov.pl

 3. poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień.

Najbliższe punkty szczepień w naszej okolicy:

 1. SZPZLO Warszawa Targówek, ul. Rembielińska 8, tel. 22 518 13 59

 2. SZPZLO Warszawa Targówek, ul. Łojewska 6, tel. 22 811 06 72

 3. SZPZLO Warszawa Targówek, ul. Pobożańska 6, tel. 22 519 85 59

 4. SZPZLO Warszawa Targówek, Ul. Remiszewska 14, tel. 22 679 03 99

 5. Mazowiecki Szpital Bródnowski, ul. Kondratowicza 8, tel. 22 326 55 00

 6. NZOZ EZMED, ul. Syrokomli 16, tel. 22 676 78 71

 7. GRUPA ZDROWIE KONDRATOWICZA, ul. Kondratowicza 27B, tel. 22 749 10 00

Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Image

Mikołaj znów - po raz 3 - na Kondratowicza

Mikołaj już po raz 3'ci odwiedził osiedle Kondratowicza w tym roku...
Tym razem zaprosił do Liry Samotnych Seniorów. Choć nie było oficjalnego wigilijnego poczęstunku, to Mikołaj ofiarował naszym Seniorom skromne upominki świąteczne oraz najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pogody ducha. A osoby z ograniczeniami w poruszaniu się odwiedził osobiście. :)

W przygotowaniu paczek dla Samotnych Seniorów Mikołajowi pomagali Przedsiębiorcy i Darczyńcy z osiedla Kondratowicza. Tylko Mikołaj i pracownicy Liry służący mu pomocą wiedzą, jakie znaczenie dla starszej, samotnej osoby ma nawet skromna, świąteczna paczka i życzenia złożone przez kogoś osobiście - bezcenny symbol pamięci.

Dlatego, w imieniu osób, do których dotarł Mikołaj, przekazujemy Darczyńcom i Organizatorom akcji podziękowania za pamięć, oraz najserdeczniejsze, świąteczne życzenia. :)
Image

Pierwsza Gwiazdka

Kolejny wiersz poetki z Klubu Seniorów "Uśmiech", pani Walentyny Harasimczuk. Tym razem tematem jest nadchodzący wieczór wigilijny i związane z nim nadzieje.

Zapraszamy innych twórców do udostępniania swoich prac na "łamach" strony sdklira.pl. Jeśli materiałów byłoby więcej, wtedy wygospodarujemy na stronie "kącik poezji". :)

Z najlepszymi życzeniami świątecznymi,  zapraszamy do czytania...

Pierwsza Gwiazdka

Zajaśniała pierwsza gwiazdka i daje znak dla świata,

że niebo z ziemią, a człowiek z człowiekiem się brata.

W myślach z nadzieją lecimy do gwiazd, a w duszy anielskie granie.
Tym, którzy chlebem dzielą się z drugimi - błogosław Dobry Panie! 

Image

Konkurs Plastyczny "Świąteczny Anioł"

Zapraszamy dzieci do udziału w świątecznym konkursie plastycznym.  Tematem konkursu, jak nazwa wskazuje, są święta, a konkretnie anioły. Prace, razem z wypełnioną klauzulą informacyjną, można wysyłać do 23 grudnia na adres sdklira@smbrodno.pl. W temacie maila koniecznie proszę napisać "konkurs plastyczny".

Konkurs jest dla 2 grup wiekowych:
 • 6 - 7 lat,
 • 8 - 12 lat.
Wszystkie szczegóły w regulaminie konkursu - do ściągnięcia po kliknięciu tego szarego guzika poniżej :)
Image
Image

Zimowe sanie

Zima dla wielu z nas jak i dzieci kojarzy się nie tylko ze Świętym Mikołajem, opłatkiem, wigilią i czasem wolnym. Dla wielu z nas jest to czas wypoczynku i zabawy. Nawiązując do lat dzieciństwa pamiętamy jak zjeżdżaliśmy na sankach z górek, dobrze się bawiąc. I tym właśnie inspirowałam się do stworzenia niezwykłej dekoracji dając jednocześnie nowy życie zapomnianym już i lekko zakurzonym sankom.

Można je postawić jako dekoracja w większym mieszkaniu, na balkonie albo na zewnątrz. Aby nasze sanki oddawały ducha zimy można pomalować je na biało, powiesić łańcuch choinkowy, lampki oraz inne ozdoby świąteczne. Sanki które wykonałam są dekoracją w Administracji Osiedla Kondratowicza oraz można je ujrzeć w witrynie Pracowni Plastycznej SDK LIRA która mieści się na antresoli.

Instruktor Kulturalno-Oświatowy

Jolanta Kula

Świąteczne skrzaty

Świąteczne skrzaty to jeszcze jedna propozycja dekoracji świątecznej. Skrzaty możemy zrobić sami ,nie potrzeba specjalnych materiałów. Każdy z nas na pewno ma w domu skarpety grube, stary polar, kawałki futerka albo wełny igłę z nićmi albo klej na gorąco. Do wypełnienia użyłam grochu i wypełnienia piankowego. Wycięłam prostokątny kawałek materiału z polara formując z niego tułów, czapkę oraz z pasków ręce i nogi. Wszystko zszyłam ręcznie, aby było szybciej można poszczególne kawałki zszyć na maszynie. Białą brodę dziadka Mroza zrobiłam z wełny. Dużo więcej pracy i cierpliwości potrzeba do zrobienia większego, stojącego skrzata. Dodatkowo potrzebne będą listewki i tektura na nogi oraz wypełnienie buta (gips lub inny materiał usztywniający). Listewkę umieszczamy na sztywno w formie butów (wcześniej przez ze mnie zrobionych) i zalewamy gipsem. Uszyte nogawki zakładamy na listewki, i przyklejamy je do spodniej warstwy tułowia. Wypełniamy tułów grochem i pianką, przyszywamy rękawy, brodę i czapkę ( można użyć kleju na gorąco).

Moje zrobione skrzaty będą stanowiły urokliwą dekorację w naszym klubie ,chociaż niewiele osób będzie mogło je oglądać ze względu na zamknięcie klubu związane z epidemią wirusa SARS-CoV-2 czego bardzo żałuję. Małą namiastkę stworzonych prac wystawiłam w gablotach w witrynie SDK LIRA przy wejściu do klubu.

Instruktor Kulturalno-Oświatowy

Jolanta Kula

Grudniowe dni

Grudzień, nadchodzą święta, a jednak atmosferę psuje nam pandemia. Obowiązek dystansu społecznego jest dotkliwy szczególnie dla osób samotnych i starszych. Sytuacja skłania do rozmyślań. Wspomnienia normalnych czasów podtrzymują nadzieję. Te towarzyszące nam dziś emocje, niektórzy potrafią wyrazić wierszem...
Oto próbka twórczości poetki z Klubu Seniorów "Uśmiech", pani Walentyny Harasimczuk.

Grudniowe dni 

Bródno, początek zimy, powiało chłodem.
Wiatry z drzew strącają już ostatnie liście,
w taką porę w naszym Klubie chętnie się zbieramy
gwarząc przy herbatce – słodkiej oczywiście.

Klub Seniora "Uśmiech" jest naszym drugim domem,
tu można smutki zostawić,
pożalić się, ponarzekać,
a także wesoło bawić. 

Niestety nadeszły ciężkie dni -
pandemia zamknęła Klubowe drzwi,
a senior smutny, osamotniony
przeżywa swój raj utracony. 

Z nadzieją czekamy na dzień TEN,
w którym wirus będzie tylko złym snem
i stanie się tak, że w środku zimy
z radością do Klubu naszego wrócimy. 

Znów zasiądziemy do wspólnej herbatki
z domieszką hibiskusa
jako skutecznego antidotum
na smutki i korono wirusa. 

Image

Mikołaj znów w Lirze

Jak wiemy, kilka dni temu Mikołaj spotkał się w Lirze z dziećmi. Pamiętał także o Seniorach. Zostawił w Klubie upominki, które Seniorzy z osiedla Kondratowicza odebrali 7 i 8 grudnia.
Mikołajowi tradycyjnie w przygotowaniu paczek pomagał Zarząd SM Bródno, a w logistyce pracownicy SDK Lira. :)

Biżuteryjna bombka na choinkę

Razem z zaprzyjaźnioną Kierowniczką SDK Jowisz panią Elą Zdrodowską zrobiłyśmy bombkę biżuteryjną. Materiały potrzebne: bombką akrylowa, primer, lub pastę gesso/zwiększa przyczepność medium do podłoża/, pędzelki ,fola do złoceń, klej do złoceń ,bitum na bazie żywicy do postarzania, koronka bawełniana, ściereczka bawełniana ,konturówka, farby akrylowe, klej introligatorski, suszarka i rękawiczki gumowe. Bombkę pokrywamy Primerem lub pastą gesso, suszymy, następnie smarujemy klejem do złoceń. Po wysuszeniu przykładamy do bombki mimo, że jest lepka po wysuszeniu płatki do złoceń. Robimy to bardzo dokładnie. Wycinamy wybrany motyw z koronki w naszym przypadku jest to kształt serca barwimy go na wybrany kolor /brązowy/ suszymy i przyklejamy klejem introligatorskim do bombki. Po wyschnięciu kleju bierzemy bitum ,bawełnianą szmatkę i przecieramy bombkę aby nadać efekt postarzania. Bitumen możemy także zatapować środek bombki aby nie było prześwitów .Na koniec można przetrzeć motyw złotą farbą a konturówką wzmocnić kontury motywu dzięki czemu bombka będzie wyraźniejsza. Bombkę można wzbogacić przyklejając na klej kropelkę koraliki kryształki itp. Zainteresowanym życzymy udanej pracy.

Pozdrawiam serdecznie,

Instruktor kulturalno-oświatowy SDK "Lira" Jolanta Kula

Ozdoba choinkowa z płyt CD

Zbliża się okres przedświąteczny, a zatem czas tworzenia ozdób związanych z tym świętem. Na początek zrobiłam coś łatwego i z materiału ,który jest w każdym domu, czyli płyt Cd metodą decupage. Dwie płyty skleiłam razem, wsuwając między je złożoną wstążkę do zawieszenia jej. Następnie pomalowałam ją pastą gesso albo farbą akrylową, po wyschnięciu wybrałam serwetkę z motywem świątecznym. Posmarowałam płytę lakierem wodnym akrylowym i nałożyłam na to serwetkę i jeszcze raz pomalowałam lakierem. Po wyschnięciu nakładam jeszcze raz lakier celem zabezpieczenia. W ten sposób mamy już jedną z dekoracji świątecznych. W bardzo podobny sposób jako podstawę można wykorzystać butelkę po winie albo słoik i zrobić lampion. Tworzę następne prace ,które niedługo udostępnię. Pozdrawiam i zachęcam do wspólnej zabawy.

Instruktor kulturalno-oświatowy

Jolanta Kula

 

Anioł - materiał POWERTEX dla sekcji plastycznych

Drodzy mieszkańcy S.M. Bródno.

Z uwagi na duże zainteresowanie działalnością Spółdzielczych Domów Kultury oraz brakiem możliwości skorzystania z zajęć plastycznych nad czym bardzo ubolewamy, wspólnie z zaprzyjaźnioną Panią Kierownik z SDK „Jowisz” Elą Zdrodowską pracujemy nad rozszerzeniem naszej oferty, aby w przyszłości służyć fachową pomocą w tworzeniu prac z różnych dziedzin plastycznych. Poniżej przedstawiam jedną z technik nad którą pracujemy -

„ Metoda utwardzania materiału : POWERTEX”

Polega ona na stworzeniu konstrukcji np. z drutu na odpowiednio przygotowanej podstawie, następnie obłożeniu konstrukcji folią aluminiową, stworzeniu wybranego kształtu, (w naszym przypadku postaci anioła, zachowując odpowiednie proporcje). Taśmą malarską wzmacniamy postać, aby w końcowej fazie obudować ją materiałem bawełnianym, wcześniej zanurzonym w medium. ( Tak jak w naszym przypadku, można skorzystać z gotowych kupionych popiersi, które właściwie mocujemy i łączymy z konstrukcją). Pozdrawiamy serdecznie Panią Annę Walaszczyk - wyjątkowego Trenera POWERTEX ?, dzięki której znamy tę metodę. Możemy przez chwilę poczuć się jak prawdziwi projektanci, bowiem wyciskanie nasączonego w medium POWERTEX materiału i odpowiednie jego formowanie na stworzonej postaci daje upust naszej wyobraźni. Z tęsknoty za normalnością, naszymi cyklicznymi spotkaniami, serdecznymi rozmowami, niekiedy zwierzeniami, dzielimy się dzisiaj naszą pasją tworzenia jednocześnie dziękując za miły odbiór.

Pozdrawiam serdecznie,
Instruktor Kulturalno-Oświatowy Jolanta Kula

Świąteczna Paczka

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bródno"

Administracja os. "Kondratowicza

03-350 Warszawa, ul. Chodecka 13

Szanowni Państwo!

Spółdzielczy Dom Kultury "Lira" od wielu lat w pobliżu świąt Bożego Narodzenia zapraszał samotnych mieszkańców naszej Spółdzielni na opłatek, wspólne kolędowanie i skromną Wieczerzę Wigilijną.

W tym szczególnym dla wszystkich czasie nie możemy dotrzymać tradycji. Kiedy cały świat walczy z korona wirusem pragniemy mimo wszystko aby nasi potrzebujący nie czuli się opuszczeni.

Licząc na Państwa wielkoduszność zwracamy się, jak co roku, o wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli przygotować świąteczne paczki i wraz z życzeniami przekazać je naszym samotnym i potrzebującym. Dobrowolne wpłaty prosimy przekazywać na konto Administracji os. "Kondratowicza" o numerze: 77 1020 1156 0000 7902 0006 4055 z tytułem wpłaty "świąteczna paczka" do 14 grudnia 2020 roku.

 

Z góry dziękujemy za Państwa wsparcie.

 

Warszawa, 30.11.2020

Image

Paczka Świąteczna dla Dzieci z os. Kondratowicza

3 grudnia Mikołaj odwiedził SDK Lira aby wręczyć dzieciom z osiedla Kondratowicza świąteczne paczki.

Mikołajowi w przygotowaniu paczek pomagał Zarząd SM Bródno.

 

Nowa odsłona oferty wynajmu sal, oraz prace modernizacyjne w SDK Lira

Mimo pandemi i zamknięcia w SDK Lira trwają prace modernizacyjne...

System przeciwpożarowy
We wszystkich pomieszczeniach Klubu montowane są czujniki przeciwpożarowe. Będzie też zamontowana centralka alarmowa powiadamiająca służby o ewentualnym zdarzeniu (odpukać). Jest przez to sporo pyłu, trochę gruzu i bałaganu, ale tak się składa, że Klub stoi pusty, więc prace te nie dezorganizują zajęć.
Modernizację zaplanowała Administracja os. Kondratowicza.

Nowa odsłona oferty wynajmu sal
Prace modernizacyjne dotyczą także strony sdklira.pl.
Oto nowa, wyczerpująca oferta i cennik wynajmu sal w Domu Kultury osiedla Kondratowicza. Dodaliśmy wyczerpujący opis sal, a efektowne zdjęcia z przykładowym "wystrojem gastronomicznym" ujęto w wygodne galerie. Wszystko dla wygody i ułatwienia decyzji osób poszukujących sali na imprezę rodzinną, firmową itp..
Warto zaznaczyć, że stronę sdklira,pl "zbudowaliśmy" i prowadzimy we własnym zakresie - projekt strony, wszystkie zdjęcia i teksty są autorstwa pracowników. Nie korzystamy z żadnych płatnych usług. Jedynie czasem z przyjacielskiej pomocy specjalistów. Więc koszty prowadzenia strony są naprawdę minimalne: opłata za domenę i serwer. :)

Kurs szycia ze słomy 2

Pracownia plastyczna SDK Lira po raz drugi -11.10 w niedzielę -gościła uczestników kursu szycia ze słomy. Kurs tradycyjnie prowadziła Anna Deynega.
Gościliśmy osoby nie tylko z Warszawy, z Bródna, ale także z Żyrardowa i z Gdańska.
Cieszymy się, że artyści popularyzujący tę prastarą dziedzinę użytkowej sztuki ludowej związali się z naszym klubem.
To niesamowite, że w ciągu 2 godzin kursu można takie cudeńka uszyć ze słomy. Proszę tylko spojrzeć na zdjęcia.

Pracownia Tańca dr Patrycja Samson-Ładno w SDK Lira, czyli balet dla dzieci :)

O balecie marzy chyba każda dziewczynka.
Marzenia można zamienić w rzeczywistość, czyli w poznawanie podstaw tańca klasycznego. Najpierw nauka prawidłowej postawy i obowiązkowego ukłonu na początku lekcji baletu (to tak już jest od czasów Ludwika XIV), następnie demi-plie (aby była elastyczność ruchów), no i nieodzowny zapał do wszystkich tych kombinacji. I nogi trzeba "wykręcić en dehors".
 
Można dołączyć do grupy w środy:
Baby balet - godz.17.00
Balet ze stretchingiem - godz.17.40

Dom Kultury Lira ul. Łojewska 3 - dojazd
Przyjdź i spróbuj z nami.
:)

Więcej o sekcji baletu SDK Lira i kontakt do zapisów - klik w ten link.
 

Sztafeta Pamięci #1944km

28 września w Lirze odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Seniorom i Uczestnikom akcji "Sztafeta Pamięci 1944". Na uroczystości obecni byli Włodarze Targówka i SM Bródno.
O akcji...
Uczestnicy pokonali biegnąc odległość 1944 km. W wydarzeniu mogli wziąć udział wszyscy, którym bliska jest pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Więcej o tej inicjatywie można przeczytać tu: http://www.targowek.waw.pl/page/index.php?str=757&id=5895

IV miejsce modelarzy na Mistrzostwach Polski i... niespodzianka na otarcie łez :)

Seniorzy z Modelarni Lotniczej SDK Lira 25-27 września wystąpili na Mistrzostwach Polski we Włocławku organizowanych przez Aeroklub Polski. Zajęli 4 miejsce - najbardziej nielubiane przez sportowców, ale tu niespodzianka... Za sportową postawę, rzetelną pracę i wkład w rozwój swojej dyscypliny otrzymali od Sponsora bardzo cenną nagrodę - wysokiej klasy spalinowy silnik modelarski wraz z osprzętem. Silniki tej klasy są produkowane przez nieliczne na świecie wytwórnie - jedynie w Niemczech, w Australii, i na Ukrainie - więc są dość drogie. Tym 4-ym miejscem w Mistrzostwach Polski koledzy Rafał Brzeziński - pilot i Michał Szatecki - mechanik weszli do Kadry Polski. To ważne, bo w przyszłym roku Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce, we Włocławku. Trzymajmy kciuki za dalsze sukcesy naszych Modelarzy na arenie polskiej i być może w Mistrzostwach Świata.

Foto z zakończenia zawodów - Mariusz Brożek.

Kurs Szycia w Słomie - fotorelacja

W niedzielę 13 września, instruktorzy z kręgu pracowni plastycznej zorganizowali Kurs Szycia w Słomie.
 
Tematem kursu było szycie tacki lub miseczki - pracochłonnoś ok. trzech godzin i gotowe pierwsze arcydzieło rzemiosła. :)
Zajęcia prowadziła Anna Deynega - pasjonatka słomkarstwa od kilkunastu lat.

W kursie uczestniczyło 12 osob, w tym 3 panów, a jedna osoba nawet z Łodzi. :)
 
 

Certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom dla SDK "Lira"

Z radością informujemy, że Spółdzielczy Dom Kultury Lira uzyskał Certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom – z ważnością  3 lat. Poprzednio Certyfikat mieliśmy tylko na 2017 rok.

Tym razem 3 letni okres ważności certyfikatu otrzymaliśmy dzięki działaniom na rzecz seniorów:

 • oferta specjalnie skierowana do seniorów,

 • docieranie do jak szerszego grona osób zainteresowanych,

 • zniżki i rabaty dla seniorów,

 • architektura i wyposażenie dostosowane do potrzeb osób starszych,

 • otwarcie na potrzeby osób starszych - zainteresowanie ich oczekiwaniami,

 • miejsce, do którego uczęszczają osoby starsze i jednocześnie pozostałe grupy wiekowe.

Serdecznie dziękujemy za przyznanie Certyfikatu Warszawskiej Radzie Seniorów i Miastu Stołecznemu Warszawie. Cieszymy się, że nasza praca na rzecz seniorów została dostrzeżona i doceniona.

Image

Gimnastyka dla Seniorów

Gimnastyka startuje 14.09. a zapisywać można się od 7 września w ośrodkach prowadzących tę akcję - numery telefonów do zapisów są obok na plakacie.

Harmonogram i szczegóły dostępne na stronach ośrodków prowadzących zajęcia:
www.targowek.waw.pl
www.osirtargowek.waw.pl
www.dkswit.com.pl
www.zacisze.waw.pl
www.ckia.waw.pl

Start sezonu 2020 - 2021

Ogłaszamy początek sezonu 2020 - 2021 :)


Już od pierwszego tygodnia września ruszają w SDK Lira zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podajemy godziny i dzień pierwszych zajęć:
 • Balet dla dzieci - środy 17:00 i 17:40, soboty 10:00 i 10:40, start 16 września,
 • Pilates - zdrowy kręgosłup - wtorki i czwartki - 18:00 do 19:00, start 1 września,
 • Judo - poniedz., środy, piątki - 17:00 do 20:00, start 2 września,
 • Taniec Towarzyski dla dzieci - piątki 18:00 - 19:30, soboty 11:30 - 13:00, start 4 września.
Działa już także:
Zapisy, lista wszystkich sekcji, dane kontaktowe do istruktorów: menu (na górze strony) > zakładka "sekcje".
Zapraszamy do Liry na zajęcia!  :)

Premiera filmowej produkcji w SDK Lira "Wiklinowe Afrykanki" - pełna wersja autorska

Witam Państwa.
Od kilku lat interesuję się rękodziełem. Jako Instruktor Kulturalno Oświatowy, od około dwóch lat odkryłam w sobie pasję tworzenia i spełniam się
w tworzeniu i wymyślaniu tematów na zajęcia plastyczne, które mam nadzieję po ustaniu pandemii poprowadzić. ? Dzisiaj chcę podzielić się z Państwem jednym z moich wielu zainteresowań - sztuką afrykańską a w szczególności figurkami afrykańskimi, jakie udało mi się stworzyć. ?
Figurki afrykanskie wykonywane są z różnych materiałów. Sylwetki ludzi jakie prezentuję w poniższym filmie, to smukla murzynka niosąca na głowie kosz z owocami i wojownik trzymajacy w dłoni ostrą dzidę. ?
Lubię tworzyć z materialow odpadowych i dlatego do powyższego zadania wybrałam gazety z ktorych zwijam rurki... ?Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojego pierwszego filmiku, który z uwagi na niemożność bezpośredniego kontaktu, stworzyłam specjalnie dla Państwa. Tutaj dokładnie opisuję jak krok po kroku wykonać powyższe afrykańskie małe dzieła. Życzę udanej zabawy w tworzeniu razem ze mną.

Instruktor kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Premiera filmowej produkcji w SDK Lira - wersja skrócona

Mamy przyjemność przedstawić Państwu pierwszą filmową produkcję do celów popularyzacji zajęć plastycznych.
Tematem filmu jest wykonanie z "papierowj wikliny" postaci inspirowanych afrykańskimi motywami - treści nie ma co opowiadać, trzeba zobaczyć.

Garść słów o tym, jak i po co film powstał...
Jeszcze w marcu 2020 wydawać by się mogło, że kręcenie filmików tematycznych to zajęcie dla profesjonalnych youtuber'ów. Świat się zmienia...
W dobie pandemii, na progu nadchodzącego sezonu  szukamy nowych form kontaktu ze "starymi bywalcami" naszych sekcji, ale też możliwości promocji - pozyskania nowych uczestników.
Nie mamy zamiaru na stałe robić konkurencji youtube'rom, bo nie taka jest rola Domu Kultury. Tu liczy się interakcja z instruktorem i grupą. Jest to bezcenna wartość dodana zajęć w profesjonalnej pracowni - można pytać, podglądać, prosić o pomoc i natychmiast ją otrzymać, wreszcie dzielić się swoimi genialnymi pomysłami, weryfikować je. Żaden film, ani zajęcia online nie zastąpią pracowni wypełnionej ludźmi.

Teraz o tym jak powstał film...
W filmie występuje instruktor Jola - to rola drugoplanowa (wybacz Jolu:). Na pierwszym planie są jej dłonie i papierowe rureczki imitujące wiklinę. Nie jest łatwo na filmie zaprezentować w pełni technikę pracy i niuanse "technologiczne" w kilka minut. Kiedy jednak mamy już utalentowaną aktorkę, trzeba film ładnie nakręcić, potem pociąć, przyspieszyć, zwolnić, dodać napisy, wybrać muzykę. Więc taki film, by był atrakcyjny wymaga jeszcze sprawnego operatora, montażysty i reżysera, a także sprzętu... Wszystko to oddzielna dziedzina wiedzy - wspólnymi siłami  wkroczyliśmy i na ten obszar. Po raz pierwszy, dlatego prosimy o oszczędną, a najlepiej, o krytykę wyłącznie konstruktywną.

Miłego oglądania ;)
TO

Kurs Szycia w Słomie - warsztaty słomkarskie

Błyskawiczny Kurs Szycia w Słomie w Lirze już w drugą niedzielę września.
Szyjemy tackę lub miseczkę tak, aby wyrobić się w trzy godziny z gotowym arcydziełem rzemiosła. :)
Zajęcia poprowadzi Anna Deynega - pasjonatka słomkarstwa od kilkunastu lat.
Zapraszamy do Liry na Łojewską 3, w niedzielę, 13 września, w godzinach 10.30- 13.30.
Koszt warsztatów to 40zł. od osoby.
Informacje i zapisy: 885-061-554
Image

Baby balet i balet ze stretchingiem

Image

Propozycja zajęć na nowy sezon artystyczny 2020-2021 od września.
W Lirze środy i piątki następujące zajęcia: 

 • środy - Baby Balet 17:00 - 17:30; Balet ze stretchingiem 17:40 - 18:30
 • soboty - Baby Balet 10:00 - 10:30; Balet ze stretchingiem 10:40 - 11:30

Więcej szczegółów wkrótce.
Zapraszamy serdecznie :)

AKADEMIA PRZYJEMNEGO ODCHUDZANIA

Image

Spalamy Kalorie w Tańcu

Zajęcia taneczno-ruchowe Spalam Kalorie w Tańcu przeznaczone sa dla osób z nadwagą, otyłych i z ograniczeniami ruchowymi oraz tych, którzy kochają taniec.
Tańczymy solo.
Wiek uczestników-powyżej 35 lat.
Zajęcia trwają 60 minut - ok 10 minut trwają ćwiczenia rozgrzewające, ok 10-15 brzuszki i inne ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową i ok 30 taniec, czyli krótki układzik choreograficzny w równomiernym i zmiennym tempie.
Na koniec ok 5-10 minut rozciągania, aby nie wyjść z zajęć na kolanach :)
Specjalny program pozwala spalić ok 500 kalorii na każdych zajęciach.
Każde zajęcia mają podobny schemat, ale żeby nie było zbyt monotonnie
zmienia się muzyka, instruktor, taniec i kroki :) Tańczymy takie style jak:
latino sexi dance, salsa, bachata, merengue, samba, rumba, hip hop, reggaeton,
dancehall, burleska, taniec brzucha, afro- wszystko w zestawach podstawowych, łatwo przyswajalnych, dających poczucie umiarkowanego wysiłku zarówno fizycznego jak i
umysłowego (czasem trzeba zapamiętać sekwencję kroków, króciutkie układy choreograficzne)
Taniec i ćwiczenia dostosowane do Twoich możliwości ruchowych pozwolą Ci zachować sprawność fizyczną i psychiczną w codziennych czynnościach domowych.
Każde zajęcia to wspaniała muzyczna podróż! W naszych grupach znajdziesz osoby takie jak Ty.
Nasi Instruktorzy dbają o to byś się nie nudziła na zajęciach, a poziom endorfin nie spadał jeszcze długo po zajęciach:).
Czekamy na Ciebie!

Zapisy: zapisy@spalamkaloriewtancu.pl
infolinia i sms 504699512
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Akademii na
www.spalamkaloriewtancu.pl zakładka CENNIK i REGULAMIN

Z A P R A S Z A M Y! :)

Haft krzyżykowy Pani Barbary...

Dziś prezentujemy galerię obrazów "namalowanych" niecodzienną techniką - haftem krzyżykowym. Autorką całej galerii prac jest Pani Barbara - w załodze Liry od dawna. :)
Obraz "malowany haftem" powstaje przez wyszywanie tkaniny podkładowej kolorowymi nićmi - muliną. Jest to szlachetna i prastara technika zdobienia tkanin. Także niezmiernie pracochłonna. Obraz ok. 40 x 40 cm może powstawać - jak mówi Pani Basia - nawet pół roku, oczywiście pracując tylko w wolnym czasie, nie na "cały etat". Za to efekt końcowy jest przepiękny...
Pewnie dlatego hafciarstwo, które wynaleziono już w starożytności, było ulubionym zdobieniem strojów arystokracji i władców, a nawet twórczą rozrywką królowych i dam dworu.
Hafciarstwo przetrwało do dziś: jako element kultury ludowej, w komercyjnym zdobieniu luksusowych ubrań i wyrobów, oraz właśnie jako szlachetne hobby, co zobaczycie w galerii.
Zapraszamy do obejrzenia obrazów malowanych haftem krzyżykowym.

Wycieczki Klubu Seniora "Uśmiech"

Nasi Seniorzy praktycznie co tydzień organizują sobie wycieczkę. Tym razem odwiedzili Pałac w Wilanowie, Zoo, i z Ogród Botaniczny w Powsinie. Wszystkie wycieczki miały miejsce w lipcu.
Obecnie, chyba już większość instytucji kulturowych wznowiła działalność - można zwiedzać muzea, parki i ogrody zoologiczne, chodzić do kina i na lody.
Aktywna postawa Seniorów jest przykładem, jak można się cieszyć latem, jak można się organizować by pobyć razem i "ducha nie gasić" mimo pewnych przeciwności. Brawo!

Pzdrowienia dla Seniorów z Klubu "Uśmiech" :)

Poniżej kilka fotek z wycieczek w lipcu 2020.

Letnie grillowanie na nadwiślańskiej plaży przy moście Poniatowskiego

29 czerwca uczestnicy Klubu Seniora "Uśmiech" spotkali się na grillu na plaży w okolicy Mostu Poniatowskiego. Podobno impreza była tyleż udana, co potrzebna - wszyscy mamy już dość siedzenia w domu, nawet seniorzy. A spotkania towarzyskie w pięknych okolicznościach przyrody z pewnością skutecznie odmieniają nastrój.

Gratulujemy naszym Seniorkom i Seniorom aktywności i umiejętności organizowania się.

PS Przepraszamy za niezbyt ostre zdjęcia - pogoda przyczyniła się do awarii aparatu.

Zaproszenie archiwalne - relacja z imprezy powyżej

Image

Gimnastyka dla Seniorów i wszystkich mieszkańców

Od 8 czerwca Urząd Dzielnicy Targówek zaprasza Seniorów i mieszkańców na zajęcia sportowo - rekreacyjne w Parku Bródnowskim na polanie przy górce pobliżu boiska „Syrenka”:

Gimnastyka dla Seniorów - poniedziałki i środy, w godzinach 10.00 – 10.45
Gimnastyka dla mieszkańców - czwartki, w godzinach 18.00 – 18.45

Jest jeszcze Akademia Biegania Przełajowego i Nordic Walking - po szczegóły zapraszamy na  stronę urzędu.

Image

Wiadomość dla uczestników Klubu Seniora "Uśmiech"

Image

Dwie, wspaniałe prace Instruktor Jolanty...

Z przyjemnością prezentujemy prace naszej Instruktorki kulturalno-oświatowej Pani Jolanty Kuli. Nam w Klubie szczególnie do gustu przypadła ta czarnowłosa piękność we fioletach.
Od dawna wiedzieliśmy, że Jola lubi rękodzieło i plastykę, ale tylko nieliczni chyba wiedzieli, że to głębokie i trwałe zainteresowanie - pasja. Bo tylko z pasji mogły powstać tak urocze dzieła. Brawo, Jolu! :)  (czekamy na więcej, widzieliśmy już damę w czerwieni na ukończeniu)

Naprawdę nie lubimy się chwalić, ale sukces Galerii prac plastycznych Klubu "Uśmiech" pokazuje duże zainteresowanie tematem, nawet spoza Bródna, dlatego idziemy za ciosem. :) Nie będziemy tu jednak - na stronie SDK Lira - zajmować się krytyką, ani żadnymi ocenami, bo...
Celem prezentacji prac naszych uczestników i instruktorów niech wyłącznie będzie inspiracja dla innych - oto nawet - zwłaszcza? - w czasie pandemii można rozwijać swoje talenty i zainteresowania, realizować się artystycznie, choćby tylko po to, by oderwać się od wiadomości w tv i necie.
To, między innymi, dlatego Jola, a wcześniej Seniorzy, zgodzili się udostępnić swoje prace.

Wyrazy uznania i podziwu, za aktywność, za poszukiwanie, za twórczy rozwój i materializację artystycznego niepokoju. :)

Galeria Prac Plastycznych Artystów-Amatorów z Klubu "Uśmiech" - czyli Seniorów sposoby na pandemię...

Seniorzy z Klubu „Uśmiech” kontynuują swoją przygodę z plastyką mimo, że nie ma żadnych zajęć.

Prezentujemy tu małą galerię prac plastycznych: obrazy, rysunki, dekoracje świąteczne, zdobione jajka ze styropianu, i inne interesujące dzieła.
Prace powstały na przestrzeni ostatnich lat w pracowni plastycznej, a także w domu - w czasie epidemii.

Jednak Seniorzy z "Uśmiechu" nie tylko malują. Znaleźli sposób na zamknięcie i pandemiczne ograniczenia – korzystają z dobrodziejstwa internetu: łączą się w grupy, utrzymują kontakt przez sieć i razem odwiedzają ofertę-on-line muzeów, teatrów i przeróżnych ciekawych miejsc.

Tymczasem zapraszamy do zwiedzenia Galerii Prac Plastycznych naszych Seniorów, z „Uśmiechu” :) 

Image

Spotkanie Autorskie

(Odbyło się 4 marca w SDK Lira)

Idzie nowe... Oto po latach kryzysu tożsamości w Spółdzielczym Domu Kultury Lira znów wydarzenia artystyczne w ścisłym znaczeniu tych słów.
Niezwykle miło będzie nam gościć na Bródnie Panią Dorotę Majewską, autorkę książki "Cudzoziemki".
Mamy nadzieję, że czytelników nie zabraknie na tym pierwszym w XXI wieku spotkaniu autorskim w SDK Lira.

Image

Kobieta - relacja ze spektaklu

Kobiety po 50, 60, 70, jakie chcą być? A jakimi nie powinny być? Czy słuszny wiek zawsze oznacza dojrzałość? Czy "babcia" przestaje marzyć i staje się dobra i wyrozumiała? Czy przestaje być atrakcyjna? Spektakl "Kobiety" zachęca do spojrzenia na starsze Panie trochę mniej stereotypowo, trochę mniej życzeniowo a bardziej jak na kogoś, kto owszem, ma doświadczenie, ale nadal mocuje się z życiem.
Na scenie spotyka się 8 kobiet, każda jest inna, każda świeci innym światłem i wywołuje w widzach odmienne emocje. Łączy je chęć zmiany swoich ukształotwanych osobowości m. in. nawyków i reakcji, ale czy warto i trzeba się zmieniać? Każda z kobiet była dla widzów zaskoczenim.

Warto zauważyć, że muzykę wykonywała na żywo Anna Bojar-Czarnecka. Na wielu instrumentach - dzwonki rurowe, grzebień piła, wah wah - wprowadziła widzów w magiczny świat spektaklu. Pani Anna gra na pile w zespole "Warszawskie Kombo Taneczne", gościnnie występowała na koncertach z Moniką Brodką.

Widzowie dopisali - sala teatralna SDK Lira była pełna. Dołożymy starań, by na naszej scenie pojawiały się regularnie równie ambitne pozycjie.
Image

Nowa sekcja - Wyplatanie wikliny i witraż (odzielnie :)

Miło nam donieść o nowej/ch sekcjach w SDK Lira. Już teraz można zapisywać się na arcyciekawe tradycyjne wyplatanie przedmiotów codziennego użytku z wikliny. To sztuka-rzemiosło użytkowe.

Dla zainteresowanych zdobnictwem polecamy warsztaty z witrażu.

Więcej szczegółów w dziale sekcje - wiklina i witraż, ceniący wygodę mogą kliknąć TEGO TU LINKA. ;)

Zima w mieście 2020 - akcja centralna SM Bródno

W ferie zimowe we wszystkich Domach Kultury SM Bródno trwała akcja "zima w mieście" skierowana do dzieci ze szkół podstawowych. Na akcję złożyły się liczne atrakcje - wyjazdy do muzeów, na basen, na lodowisko, do kina, hula-kula, do papugarni. Dzieci miały nawet okację własnoręcznie zagnieść ciasto na chleb na warsztatach piekarskich. W czasie wolnym od wycieczek dzieci mogły korzystać "bez ograniczeń" z infrastrukury i sprzętu SDK Lira - ping pong, piłkarzyki i bilard dla dzieci, gry i zabawy zespołowe.
Organizatorzy akcji, tak ułożyli plan atrakcji, by niewinna rozrywka przeplatała się z edukacją i rozwojem fizycznym.
Smaczne obiady zapewniły stołówki szkolne - którym dziękujemy za współpracę - nie było wyjść do komercyjnych punktów zmasowanego żywienia produktami fabrycznymi.
Poniżej jest fotorelacja.

Taneczna Zabawa Karnawałowa Przebierańców
21 lutego, piątek, od 18:00 do 24:00
cena 25 zł od osoby

informacja i rezerwacja: SDK Lira - kontakt

Bal Karnawałowy 2020 dla Dzieci - fotorelacja

2 lutego 2020 roku Spółdzielczy Dom Kultury "Lira" zorganizował Bal Karnawałowy dla Dzieci.
W zabawie uczestniczyło 30-ro dzieci z rodzicami.
Były konkursy z nagrodami, zabawa w malowanie buziek, wybór najładniejszego kostiumu, oraz poczęstunek.

Image
Image

Zajęcia z projektowania i drukowania 3D

26 lutegow środę odbędą się w Lirze pierwsze zajęcia pokazowe, których tematem będzie projektowanie i druk 3D.
Więcej informacji pod telefonem 535 703 056.

Wigilia dla Samotnych z osiedla "Kondratowicza"

16 grudnia w Lirze odbyła się Wigilia dla osób samotnych z osiedla Kondratowicza. Był tradycyjny, wigilijny poczęstunek, paczki dla ok. 60 osób. Wigiliję uświetnił występ dzieci z sąsiedniej Szkoły Podstawowej. Co  roku Wigilija jest organizowana dzięki środkom przekazywanym przez Darczyńców.

Image

Gwiazdkowy Turniej Tańca Towarzyskiego dla Dzieci pod patronatem Pani Dyrektor osiedla Kondratowicza

W niedzielę, 15 grudnia w Lirze odbyła się kolejna edycja Turnieju Tańca Towarzyskiego - tym razem z okazji Gwiazdki.

O laur zwycięzców, oraz o Puchar Dyrekcji os. Kondratowicza walczyły pary i solistki w odpowiednich grupach wiekowych.

Turniej zorganizował Kierownik SDK Lira przy współpracy Studia Tańca AD.Dance. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Klemens.

Image

Zespół "Praskie Małmazyje" w SDK Lira

W czwartek 12 grudnia, na sali teatralnej SDK Lira wystąpił Zespół "Praskie Małmazyje" z programem kolędowym. Zespół jest już znany na osiedlu Kondratowicza, dlatego widownia była pełna.  Po koncercie widzowie przekazywali wyrazy uznania dla kunsztu Artystów Kierownikowi Domu Kultury Lira.
Na marginesie warto zaznaczyć, że scena sali teatralnej nabiera jakości - działa już oświetlenie, w najbliżych dniach zadebiutuje nagłośnienie i kurtyna. Wtedy już łatwiej będzie przyciągnąć na scenę Liry więcej artystów.
Serdecznie dziękujemy "Praskim Małmazyjom" za świetny występ i udział w reaktywacji Sceny Teatralnej Spółdzielczego Domu Kultury "Lira".
 

Image

Sylwester w SDK Lira

Najważniejsze informacje:

 • cena 390 zł / 2 osoby

 • zabawa od 21:00 do 5:00

 • alkohol we własnym zakresie

 • zabawę poprowadzi DJ

Jadłospis sylwestrowy

Dania gorące:
 1. Rosół,

  • Krem z białych warzyw

  • Devolay

  • Ziemniaki

  • Bukiet surówek

 1. Schab pieczony w sosie śliwkowym

  • Kopytka

  • Buraczki

 1. Barszczyk czerwony z pasztecikami 

Przystawki:
 • galaretki drobiowe i wieprzowe,

 • kurczak z owocami w galarecie,

 • śledź w oleju,

 • mix jaj faszerowanych,

 • półmisek pieczystego,

 • kuleczki wieprzowe z dipem chrzanowym,

 • tortille,

 • marynaty.

 

Sałatki:

 • makaronowa z kurczakiem grillowanym,

 • selerowa,

 • grecka.

Oraz:

 • Słodki bufet

 • Lampka szampana

 • Napoje (1L na osobę)

 • Kawa, herbata

Świąteczne warsztaty plastyczne dla szkół

Dnia 06.12.2019 r. odbyły się warsztaty przedświąteczne w SDK Lira z udziałem 23 dzieci z 5 klasy szkoły podstawowej. Tematem zajęć było ozdabianie bombek w technice decoupage.
Prowadzącą warsztaty była Pani Ela Zdrodowska - Instruktor Kulturalno oświatowy - pracownik SDK Lira.

Zabawa w ozdabianie bombek była bardzo twórcza. Wszystkie dzieci miały wspaniały mikołajkowy nastrój. :)  Niebawem gośćmi  będą kolejni uczniowie pobliskich szkół i przedszkoli z czego się bardzo cieszymy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do uczestnictwa w sekcjach  SDK Lira. :)

Zapraszamy na Zabawę Andrzejkową
29.11 od 18:00 do 24:00
cena biletu 25 zł,
informacje i rezerwacja - 22 675 15 55

"LIRA" ZAPRASZA NA

WIECZOREK TANECZNY

środa, 06.11.2019

godzina 17.00 do 21.00

BILET WSTĘPU 12,00 ZŁ
kontakt i rezerwacja miejsc

Image

WARSZTATY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO (DECOUPAGE)
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE BEZPŁATNE WARSZTATY OZDABIANIA TECHNIKĄ SERWETKOWĄ (Decoupage).
Warsztaty kierujemy do osób dorosłych. Wszystkie potrzebne materiały zapewniamy na miejscu.

Deski ozdabiać będziemy w wybrane motywy serwetkowe, włącznie z motywami świątecznymi.
Warsztaty odbędą się dnia 4 LISTOPADA 2019 r. od godziny 10.00 do 15.00 w dużej Sali na parterze budynku SDK Lira -wejście główne. 
Zapraszamy chętnych /członków spółdzielni/ na zapisy, tel. - 22 675 15 55, lub bezpośrednio
u prowadzącej - Pani Instruktor Elżbiety Zdrodowskiej 600 454 556.
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA !!!

Dnia 04.11.2019r. odbyły się warsztaty oświatowo-kulturalne w ramach których przeprowadzone zostały otwarte zajęcia dla dorosłych
mieszkańców – członków SM „Bródno”. Prowadzącą zajęcia była Pani Ela Zdrodowska – Instruktor Kulturalno-Oświatowy SDK Lira.
Zajęcia rękodzieła odbyły się w ramach Projektu Imprez Centralnych Zarządu SM Bródno.
Celem warsztatów było zapoznanie się z techniką decoupage, shabby chic, nauka kompozycji, proporcji, dominanty kolorystyczne, ponadto integracja grupy oraz zachęta do pracy twórczej i uczestnictwa w cyklicznych zajęciach w SDK LIRA.
W zajęciach wzięło udział 20 mieszkańców SM Bródno, którzy mieli możliwość pomalowania oraz ozdobienia desek kuchennych w wybrane motywy kwiatowe, świąteczne lub inne.
Technika decoupage inaczej serwetkowa – jest obecnie bardzo popularna i chętnie wykorzystywana w działaniach twórczych wśród osób dorosłych jak również dzieci. Polega ona na „wydobywaniu tego co piękne”, na sprawieniu wrażenia namalowanego obrazu.
Na wybraną i odpowiednio przygotowaną powierzchnię uczestnicy naklejali motywy serwetkowe zachowując odpowiednie proporcje. Zadaniem ich było stworzenie iluzji namalowanego obrazu.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się na czym polega metoda postarzania „shabby chic”, chętni stworzyli również na swoich pracach spękania medium jednoskładnikowym i dodawali elementy odstające w postaci różnych wzorów, czy sztucznego śniegu, stworzonych wcześniej specjalnie na potrzeby warsztatu. Dodane elementy sprawiały wrażenie pracy przestrzennej.
Warsztaty rękodzieła w sposób szczególny zintegrowały uczestników, zachęciły do dalszego działania i pracy nad sobą a w szczególności do wiary we własne umiejętności niezależnie od wieku.

Image

SDK Lira ma nowy plakat

Artyści SDK Lira stworzyli nowy plakat promujący sekcje stałe Klubu.

Informacyjna akcja plakatowa jest skierowana do osób przywiązanych do mediów analogowych, ale jej równorzędnym celem jest wypromowanie elektrocznicznych kanałów informacyjnych Klubu.

Zapraszamy do odwiedzania fanpejdżu www.facebook.com/sdklira
bo przecież na stronie www.sdklira.com już jesteś, Gościu. :)

Image

Baby balet i balet z elementami stretchingu

Nowa sekcja w SDK Lira.
Balet dla dzieci prowadzi Pani dr Patrycja Samson-Ładno

Więcej o balecie tutaj.

Image

Plastyka dla mam z dziećmi

W nadchodzącym sezonie 2019-2020 Sekcja Plastyczna w SDK Lira uruchamia zajęcia dla mam z dziećmi 2 do 4 lat.

Więcej informaci SDK Lira - 22 675 15 55
Image

Taniec Towarzyski dla dzieci - zapisy na rok 2019-2020

Instruktor Adam Dąbrowski zaprasza do SDK Lira na zajęcia taneczne dzieci w wieku 6-11 lat.

Telefon do Instruktora: 501 783 600
Galeria zdjęć z Turniejów Tanecznych w SDK Lira. 

Wieczorek dla osób niepełnosprawnych

22 października w Lirze odbędzie się zabawa taneczna z poczęstunkiem dla osób niepełnosprawnych.

Godziny: od 17:00 do 19:00.
Miejsce: SDK Lira, sala dolna.
Kontakt i dojazd.

Zapraszamy! :)

Image

Garażówka

W sobotę 28 września kolejna garażówka w SDK Lira.
Jeżeli pogoda pozwoli, garażówka odbędzie się na pasażu przed budynkiem Liry, jeżeli będzie padać, to na dolnej sali.
Zapraszamy.

Wieczorek Taneczny

We wtorek, 27 sierpnia odbył się wieczorek taneczny pod hasłem "pożegnanie wakacji". Wieczorki taneczne w SDK Lira to cykliczna impreza - odbywają się we wtorki raz w miesiącu.
Tutaj szczegóły dla lubiących potańczyć w miłym gronie.

Winda w SDK Lira

Dzięki Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno", SDK "Lira" otrzymał windę zewnętrzną, która umożli osobom starszym i niepełnosprawnym, korzystanie z zajęć prowadzonych na 1 piętrze. Hura! :) Do tej pory dostanie się na 1 piętro do sali teatralnej i galeriowej po wąskich schodach było trudne, lub wręcz niemożliwe dla osób o ograniczonej sprawności. Od teraz nie jest to już problem. Winda działa od początku sierpnia.
©2018 Spółdzielczy Dom Kultury Lira. All Rights Reserved.

Search