Modelarnia Lotnicza im. Czesława Tańskiego przy SDK Lira, ul Łojewska 3

Warszawa, rok założenia 1973

Z przedwojennego podręcznika - "Modelarstwo lotnicze w pierwszej lini, budzi uśpione zdolności młodzieży do wiedzy technicznej, poza tem zwycięsko szybujący model daje tyle wzruszeń młodemu konstruktorowi, że nie zastąpi tego nawet mistrzostwo foot-ball'owe."
Wydanie z 1930 roku, Autorzy: W. Kościanowski, B. Grzeszczak


Zajęcia dla dzieci (od 10 do 16 lat) odbywają się w:
- poniedziałki
- 16:00 - 17:30 i 18:00 - 19:30,
- środy            - 16:00 - 17:30 i 18:00 - 19:30,
- piątki            - 16:00 - 17:30 i 18:00 - 19:30.
Zajęcia dla starszej młodzieży i dorosłych od 15:00 do 21:00.
Cennik: 80 zł/miesiąc - 2x1,5h tygodniowo, lub 40 zł/miesiąc, 1x1,5h tygodniowo.

Więcej informacji na temat zajęć, tel. 501 080 306

Program zajęć dla dzieci i młodzieży - kurs podstawowy:

- budowa modeli halowych i swobodnie latających,
- budowa szybowców zdalnie sterowanych - RC,
- nauka pilotażu RC na symulatorze lotu,
- treningi-loty na hali i na lotnisku modelarskim,
- starty w zawodach modelarskich Aeroklubu Polskiego.

Wyposażenie modelarni:
- frezarka 3D - cnc,
- drukarka 3D,
- stanowisko komputerowe do projektowania CAD, CAM, i CNC,
- symulator lotu do nauki pilotażu RC,
- maszyny konwencjonalne - tokarka, wiertarka stołowa, szlifierki do drewna i metalu.

Zajęcia prowadzi Tomasz Osiński - dyplomowany instruktor Modelarstwa Lotniczego  i Kosmicznego Aeroklubu Polskiego z  35 letnim doświadczeniem, 8 krotny Mistrz i Wicem. Polski Szybowców Zdalnie Sterowanych F3B i F3J, uczestnik Mistrzostw Świata, instruktor wielu Mistrzów Polski - młodzików, juniorów i seniorów - oraz konstrukotrów, inżynierów i pilotów.

Kolejne sukcesy Seniorów Modelarni Lotniczej SDK Lira

3 rewelacyjne informacje o sukcesach seniorów z Modelarni Lotniczej SDK Lira.

Zespół wyścigowy Michał Szatecki / Rafał Brzeziński zajął 2 miejsce w Pucharze Polski modeli F2C w Wierzawicach 26 września. Wcześniej donosiliśmy o ich dobrych miejscach w zawodach do Pucharu Polski i w Mistrzostwach Polski. Ta seria udanych startów w 2022 roku dała efekt. Nasi seniorzy-modelarze weszli do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata F2C 2022. Gratulacje! :)

I to są już 2-e dobre informacje, teraz 3-cia...

Arek Witkowski, senior modelarz, mieszkaniec Bródna i członek naszej Spółdzielni, zajął dobre, 3 miejsce w Pucharze Polski F3K Zdalnie Sterowanych Szybowców, w Raciborzu 25 września.
Ciekawostka... 2-gie miejsce na tych zawodach, wyprzedzając Arka, zajął inny uczestnik naszej Modelarni w latach dwutysięcznych, Cezary Janas – dziś znamienity modelarz i reprezentant Polski w konkurencji Zdalnie Sterowanych Szybowców, instruktor i animator sportu modelarskiego.
Gratulacje dla Arka i Czarka! :)

Obok prezentujemy film z zawodów zdalnie sterowanych szybowców. Ciekawostką jest technika startu szybowca – wyrzucanie z ręki podobne do rzutu dyskiem. Szybowiec po wyrzuceniu wznosi się na 50-70 metrów! Z tej wysokości może latać minimum 4 minuty, a w sprzyjających warunkach nawet kilkadziesiąt minut – dłużej nie ma sensu ze względu na zmęczenie i osłabienie koncentracji pilotującego.
F3K jest to dość nowa, ale bardzo już popularna na świecie konkurencja szybowców zdalnie stereowanych. Chodzi o stosunkowo niskie koszty – brak specjalistycznego osprzętu do startu, oraz brak pomocników. Jedyne koszty to model + trochę elektroniki i dojazdy na lotnisko modelarskie.
Być może, dzięki Arkowi, wprowadzimy tę konkurencję do programu najmłodszych uczestników naszej Modelarni.
Po pandemii.

PS Więcej zobaczyć o szybowcach F3K, oraz śledzić wyniki Arka w drodze do reprezentacji Polski można na stronie www.f3k.pl

Tomasz Osiński
Film z zawodów w Raciborzu. Widać efektowne wznoszenie szybowca po dynamicznym wyrzucie z ręki.
Najnowszy szybowiec zdalnie sterowany F3K - YODA
1,5 metrea rozpiętości, 300 g wagi, konstrukcja - 100 % kompozytów, głównie carbon - włókna węglowe, pełna mechanizacja skrzydła, 6 kanałów sterowania.

Sukcesy uczestników Modelarni Lotniczej SDK Lira

3 miejsce w Międzynarodowych Zawodach Modeli Wyścigowych F2C oraz…
1 miejsce w Zawodach do Pucharu Polski F2C zajęli Seniorzy z naszej Modelarni Lotniczej – Rafał Brzeziński (pilot), Michał Szatecki (mechanik).

Zawody zostały rozegrane 25-27 czerwca w Wierzawicach Startowali zawodnicy z 6 państw - z Ukrainy, Litwy, Węgier, Austrii, Holandii i z Polski.
Zespół Pilot – Mechanik z naszej Modelarni okazał się najlepszy z zespołów polskich. Z relacji Rafała (pilota) wiem, że mogło być nawet lepiej, jednak ostra, wręcz nieczysta walka w półfinale zawodów międzynarodowych wypaczyła trochę wyniki. Ostatecznie mamy 3 miejsce w zawodach międzynarodowych i 1 w Pucharze Polski.
Brawo!
Na ten sukces nasi Seniorzy pracowali od kilku lat. Jest okupiony wytrwałą pracą na modelarni, treningami na lotnisku, testowaniem nowych koncepcji aerodynamicznych i termodynamicznych(silniki spalinowe) z pogranicza twardej nauki. W sukcesie pomógł także Sponsor naszego Zespołu, Pan Paweł Dziuba, wybitny modelarz, wielokrotny Mistrz Polski w kategorii modeli akrobacyjnych F2B, przedsiębiorca. Człowiek pasji. Z pewnością dlatego tak dobrze rozumie potrzebę wspierania i rozwijania kultury technicznej w narodzie.
Sukcesy naszych kolegów seniorów – a przed pandemią i młodzików - są dowodem na to, że potrzebujemy takich miejsc, jak Modelarnie Lotnicze i Domy Kultury, bo są ludzie – dorośli, dzieci i młodzież -, którzy chcą naukę, sport i edukację uprawiać, a nie oglądać w muzeum.
I są też ludzie, którzy rozumieją, że nauka, edukacja i sport kosztują, jednak jest to szlachetna inwestycja w rozwój kultury, czyli w przyszłość społeczeństwa.

Tomasz Osiński
Kliknij aby powiększyć zdjęcie, a strzałkami przewijamy.

Zawody modeli halowych F1N - od takich małych szybowczyków zaczynamy przygodę z modelarstwem lotniczym

Ciekawostka - Airbus A 320 - największy na świecie zdalnie sterowany model liniowca do lotów w hali

Z archiwum Instruktora - nie największy na świecie, ale całkiem duży, a znacznie większy od Airbus'a :), model sterowca do lotów na otwartym powietrzu.

Image

2019.06.02 - "Młodzi Modelarze Lotnicy na Start" - zawody w Chrcynnie k. Warszawy

2 czerwca najmłodsi uczestnicy Modelarni Lotniczej wystartowali w zawodach Aeroklubu Polskiego pod nazwą "Młodzi Modelarze-Lotnicy na start".
Są to zawody organizowane tego samego dnia we wszystkich aeroklubach regionalnych w całej Polsce od 1969 roku. Mają rangę eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych do 16 lat.
Naszą Modelarnię reprezentowało 5 zawodników w 2 kategoriach szybowców swobodnie latających - F1H rozpiętość skrzydeł 1,4 metra i F1A-1/2 czyli 1 metr rozpiętości.
Miło nam donieść, że Kuba Borowiecki (12 lat) został mistrzem Aeroklubu Warszawskiego w konkurencji F1H, a Władek Rulkowski (10 lat) zdobył wicemistrzostwo w klasie F1A 1/2. 
Sukces jest tym większy, że nasi Mistrzowie pokonali w swojej grupie wiekowej chłopców o 5-6 lat starszych - dodatkowo, modelami w 100% wykonanymi przez siebie od "zera" korzystając z projektów, wiedzy i doświadczenia seniorów i instruktora Tomasza Osińskiego. Warto tu podkreślić, że międzypokoleniowa wymiana doświadczeń przyniosła bezcenne rezultaty - odnosząc sukcesy przy merytorycznym wsparciu Seniorów, chłopcy nabierają szacunku dla doświadczenia, wiedzy i konsekwencji w dążeniu do celu.
Do Mistrzostw Polski zakwalifikowało się z naszej Modelarni aż 3 zawodników - mistrzowie Kuba i Władek, oraz Mikołaj Sęk, który zajął  V- miejsce,  w obu kategoriach szybowcowych i tylko kilku sekund lotu brakło mu do miejsc medalowych.

Mistrzostwa Polski Młodzików 2018 w Gliwicach i Mistrzostwa Polski Szybowców Zdalnie sterowanych F3K 2018 w Warszawie - kilka fotek

Zawody młodzików w Chrycynie w 2018 roku
W zawodach startowało 5 naszych zawodników w grupie juniorów młodszych. Najlepszy zawodnik od nas, Dominik Mocarski zajął 4 miejsce. 
Mogło być lepiej, ale 2 zawodników przyjechało na ostatnie 2 kolejki, a jeden w ogóle nie przyjechał ze względu na rocznicę komunii.
W przyszłym roku zawody będą w innym terminie lub 2-3 godziny później ze względu na komunie i rocznice właśnie.
Ogólna liczba zawodników to około 50.

Eksperymentalny fragment strony

... może nie działać ładnie i nie ma tu nic ciekawego - proszę opuścić ten fragment :)

a tu będzie jakiś tekst - opis tego linku

tu będzie link do czegoś bardzo ważnego na pewno

Aktualności - link

Subtitle of the Image Overlay addon
©2018 Spółdzielczy Dom Kultury Lira. All Rights Reserved.

Search