Nasze prace

Ponieważ w Domu Kultury Lira uczestnicy i instruktorzy zajęć tworzą wiele interesujących dzieł, tu będzie miejsce ich prezentacji. Będziemy publikować najciekawsze prace i projekty, by mogły cieszyć oko, inspirować szersze grono odbiorców, oraz zaświadczać o wartości i potrzebie istnienia wspólnot zainteresowań w ramach lokalnych domów kultury.

Haft krzyżykowy Pani Barbary...

Dziś prezentujemy galerię obrazów "namalowanych" niecodzienną techniką - haftem krzyżykowym. Autorką całej galerii prac jest Pani Barbara - w załodze Liry od dawna. :)
Obraz "malowany haftem" powstaje przez wyszywanie tkaniny podkładowej kolorowymi nićmi - muliną. Jest to szlachetna i prastara technika zdobienia tkanin. Także niezmiernie pracochłonna. Obraz ok. 40 x 40 cm może powstawać - jak mówi Pani Basia - nawet pół roku, oczywiście pracując tylko w wolnym czasie, nie na "cały etat". Za to efekt końcowy jest przepiękny...
Pewnie dlatego hafciarstwo, które wynaleziono już w starożytności, było ulubionym zdobieniem strojów arystokracji i władców, a nawet twórczą rozrywką królowych i dam dworu.
Hafciarstwo przetrwało do dziś: jako element kultury ludowej, w komercyjnym zdobieniu luksusowych ubrań i wyrobów, oraz właśnie jako szlachetne hobby, co zobaczycie w galerii.
Zapraszamy do obejrzenia obrazów malowanych haftem krzyżykowym.

Postacie z Czarnego Lądu Instruktor Jolanty

Prace Instruktor Jolanty wykonane w czasie pandemii.
Czas ograniczonej działalności w Klubie wykorzystujemy do doskonalenia swoich umiejętności, układania planów na najbliższy rok szkolny, i realizacji pomysłów ważnych, a lekko zakurzonych już, bo odłożonych na półkę z napisem "na później".
Dziś prace Joli - figurki inspirowane postaciami z Czarnego Lądu, także tańcem, i chyba macierzyństwem.
Zapraszamy do oglądania.
©2018 Spółdzielczy Dom Kultury Lira. All Rights Reserved.

Search