Ciekawostki - każdy je lubi :)
Ciekawostki, a nawet perełki... W tej części strony SDK Lira prezentujemy najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury, sztuki, edukacji i nauki. Strona Domu Kultury wydaje się stosownym miejscem dla ich prezentacji i współdzielenia... Prosimy o inspirujące propozycje - z przyjemnością je tutaj zamieścimy. :)
Przemówienie TED profesora Harvardu pt. "Co czyni życie dobrym? Lekcja z najdłuższego badania o szczęściu"
Badanie wystartowało w 1938 roku i trwa do dziś.
Zdradzę konkluzję - chodzi o relacje. Wszelkie odmiany relacji międzyludzkich decydują o poczuciu szczęścia i subiektywnej ocenie jakości życia.
Czy wnioski z najdłuższego w historii badania szczęścia na Harvard Medical School mogą mieć jakieś znaczenie dla mieszkańców Bródna, Targówka, Zacisza i SM Bródno?
Chyba tak.
Jest u nas trochę przeciwników stawiania ławek, projektowania ładnych skwerów przed blokami, wygodnych chodników... Są przeciwnicy domów kultury, a nawet klubów seniora. A to miejsca, w których zawiązuje się i pielęgnuje relacje.
Są także zwolennicy grodzonych osiedli, kostki brukowej, i zabudowy tak gęstej, jak tylko przepisy na to pozwalają, bo... - Tak jest taniej! - albo - Jeśli ja nie korzystam, to nie zamierzam na to płacić.
Podobne argumenty mają swoją logiczną moc, choć krótkowzroczną trochę.
Jeśli zaoszczędzimy kosztem miejsc do pielęgnowania relacji społecznych, to czy nasze życie stanie się lepsze?
Na pewno nie.
Wyniki badań uczonych z Harvardu nie pozostawiają wątpliwości.
Z prawej, prócz filmu z przemówieniem Profesora Harwardzkiej Uczelni Medycznej, drugi film pokazujący radość zwierząt i ludzi z relacji jakie ich łączą. :)
Boston, 29 grudnia 2020
Święta i już po świętach, a tymczasem Roboty z Boston Dynamics przygotowują się do Sylwestra i karnawału...
Inżynierowie i naukowcy Boston Dynamics - firmy związanej z Massachusetts Institute of Technology - nauczyli swoje roboty tańczyć. Wiedzieliśmy, że roboty są przydatne: potrafią dźwigać, spawać, malować, przy tym nie skarżą się, nie chorują, nie mają związków zawodowych, i nie żądają podwyżek.
Ale żeby nawet pies-robot potrafił tańczyć... I to jak lekko, zwinnie, jakby uczył się baletu. :)
Na serio...
Film nie jest animacją. Te roboty tańczą naprawdę. Naukowcy z MIT - Massachusetts Institute of Technology i Boston Dynamics stworzyli arcydzieło techniki.
Od drzewa poznania dobra i zła, przez Gutenberga, do internetu - czyli o tym, dlaczego autorytaryzm jest dla nas wygodny...?
Ten wykład wciąga jak najlepszy kryminał. Wartka akcja, bogactwo wątków, spójność logiczna i... "aż do samego końca nie wiadomo, kto jest bandziorem".
Dodatkowo, za obejrzeniem przemawia ponad 600 tys wyświetleń - jak wiadomo większość zawsze ma rację, czyli musi być dobre.
Najgoręcej polecamy wykład profesora Marcina Matczaka wprost z kanału YT Uniwersytetu Warszawskiego. :)
Cykl Wykładów na Nowe Tysiąclecie - Uniwersytetu Warszawskiego - jest dostępny w całości na YT.
Propozycje ze świata wielkiej sztuki na okres pandemii
Pracownie artystów
Czyli wirtualna galeria pracowni artystycznych twórców z całej Polski. Można pozwiedzać pracownie nie wychodząc z domu, zobaczyć gdzie, w jakim otoczeniu, kto maluje, rzeźbi czy rysuje. :)
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku udostępnia online swoje archiwa. Są tam prace z wystaw dawnych twórców, ale i całkiem współczesnych. Obok na zdjęciu rzeźba "Judith" Pawła Althaimera znanego z działalności w Parku Bródnowskim.
Link do Muzeum Guggenheima w NYNauka o edukacji... (ciekawe, warto :)
2020.02.14
O skuteczności klasycznego systemu edukacji przez pryzmat współczesnej neurologii.
Nie tylko dla nastolatków...
2020.04.21
Wiedza encyklopedyczna a operacyjna - jest już nauka o tym jak się uczyć.
Ciąg dalszy masakry systemu edukacji rodem z epoki Napoleona.