Modelarnia działa w nowej, pięknej lokalizacji na ul. Łojewskiej 11 (od 3.10.2022 )

Wizyty zapoznawcze - bez względu na wiek - wtorki i czwartki, godz. 16:00 - 19:00.

Modelarnia Lotnicza im. Czesława Tańskiego przy SM "Bródno"

Rok założenia 1973, Warszawa

Z przedwojennego podręcznika - "Modelarstwo lotnicze w pierwszej lini, budzi uśpione zdolności młodzieży do wiedzy technicznej, poza tem zwycięsko szybujący model daje tyle wzruszeń młodemu konstruktorowi, że nie zastąpi tego nawet mistrzostwo foot-ball'owe."
Wydanie z 1930 roku, Autorzy: W. Kościanowski, B. Grzeszczak


Zajęcia dla dzieci (od 10 do 16 lat) odbywają się w:
- poniedziałki
- 16:00 - 17:30 i 18:00 - 19:30,
- środy            - 16:00 - 17:30 i 18:00 - 19:30,
- piątki            - 16:00 - 17:30 i 18:00 - 19:30.
Zajęcia dla starszej młodzieży i dorosłych wtorki, czwartki od 15:00 do 21:00, soboty - tylko dla zaawansowanych.
Cennik: 80 zł/m-c (członkowie SMB), 130 zł/m-c (pozostali) - 2 x 1,5h w tygodniu (początkujący).

Więcej informacji na temat zajęć - tel. 501 080 306

Program zajęć dla dzieci i młodzieży - kurs podstawowy:

- budowa modeli halowych i swobodnie latających,
- budowa szybowców zdalnie sterowanych - RC,
- nauka pilotażu RC na symulatorze lotu,
- treningi-loty na hali i na lotnisku modelarskim,
- starty w zawodach modelarskich Aeroklubu Polskiego.

Wyposażenie modelarni:
- frezarka 3D - cnc,
- drukarka 3D,
- stanowisko komputerowe do projektowania CAD, CAM, i CNC,
- symulator lotu do nauki pilotażu RC,
- maszyny konwencjonalne - tokarka, wiertarka stołowa, szlifierki do drewna i metalu.

Zajęcia prowadzi Tomasz Osiński - dyplomowany instruktor Modelarstwa Lotniczego  i Kosmicznego Aeroklubu Polskiego z 40 letnim doświadczeniem modelarskim, 8 krotny Mistrz i Wicem. Polski Szybowców Zdalnie Sterowanych F3B i F3J, uczestnik Mistrzostw Świata, instruktor wielu Mistrzów Polski - młodzików, juniorów i seniorów - oraz konstrukotrów, inżynierów i pilotów.

IV otwarte Mistrzostwa Sekcji Modelarstwa Lotniczego "Ważka"

25 marca uczestnicy Modelarni Lotniczej SM"Bródno" wzięli udział w między-klubowych zawodach modeli szybowców halowych F1N w Wieliszewie.
Zawody rozegrano w grupie młodzików, juniorów i seniorów - wystartowao ponad 40 zawodników z 6 modelarni lotniczych, w tym zawodnicy ze ścisłej czołówki Pucharów i Mistrzostw Polski.
Odnotowaliśmy pewien progres. Młodzik Lucjan Ślusarczyk zajął 12 miejsce - to jego drugi występ na zawodach modelarskich, a instruktor Tomasz Osiński 3 miejsce wśród seniorów.
Choć na tych zawodach królują konstrukcje fabryczne, powoli dopracowujemy swoją. Ma to znaczenie dydaktyczne zarówno dla początkujących adeptów jak i dla instruktora.

Dla nas to koniec zawodów halowych w tym roku szkolnym - nie bierzemy udziału w cyklu Pucharów Polski modeli halowych.

Teraz przygotowujemy się do zawodów na lotnisku - na otwartym powietrzu. Na przełomie maj/czerwiec eliminacje, a potem Mistrzostwa Polski Młodzików modeli swobodnie latających.

O kolejnych sukcesach i porażkach będziemy informować.

Link do strony Modelarni Lotniczej SM "Bródno".

Tomasz Osiński          
instruktor modelarstwa lotniczego

Kliknij zdjęcie by je powiększyć.

Młody Szybownik - Mistrzostwa Warszawy Młodzików

W sobotę 3 marca 2023 nasza Modelarnia wzięła udział w Mistrzostwach Warszawy modeli halowych F1N "Młody Szybownik".

Wystartowało ok. 70 zawodników reprezentujących 7 warszawskich modelarni lotniczych. To bardzo dobra frekwencja, jak na modelarstwo lotnicze, choć nie wszystkie warszawskie modelarnie wzięły udział w tych zawodach.

Konkurencja F1N to najprostsze modele, dlatego jest bardzo popularna wśród najmłodszych.
Start polega na dynamicznym wyrzuceniu szybowca w górę, najlepiej pod sufit hali, przejściu do lotu ślizgowego i pomiarze czasu lotu.
Zawodnik wykonuje 7 lotów, a o wyniku decyduje łączny czas z 3'ch najlepszych prób.

Niestety tym razm nasza Modelarnia nie odniosła żadnych sukcesów. Wręcz przeciwnie – zajęliśmy ostatnie miejsce zespołowo. Analizy tej porażki trwają. Są już pewne wnioski i podjęte działania.

Konkurencje halowe nie są specjalizacją naszej Modelarni, preferujemy te lotniskowe – na otwartym powietrzu. Modelarnie dominujące w tej kategorii są zlokalizowane w gminnych ośrodkach sportowych, więc sąsiadują z halą sportową, na której mogą prowadzić zajęcia – częste treningi. Dodatkowo w grupie wiekowej do 14 lat mieliśmy samych debiutantów.

Nieocenionym plusem zawodów jest wielki zapał naszych młodych modelarzy. "Nienajlepsze" wyniki poskutkowały wzrostem mobilizacji do pracy. Na bazie złości sportowej pojawiły się nowe pomysły, deklaracje konsekwentnej pracy przy modelach i na treningach. Nasze główne problemy to brak dostępu do hali treningowej, oraz bardzo wysoki poziom konstrukcji fabrycznych – startowaliśmy na własnych. Rozwiązania narzucają się same – póki nie dopracujemy własnych konstrukcji wprowadzimy fabryczne i musimy nawiązać współpracę z instytucją posiadającą choć niewielką halę sportową. :)

Następne zawody 25 marca, potem w maju i czerwcu. Miejmy nadzieję, że będzie progress.

Link do strony Modelarni Lotniczej SM "Bródno".

Tomasz Osiński          
instruktor modelarstwa lotniczego

Kliknij zdjęcie by je powiększyć.

2022.05.29 - "Młodzi Modelarze Lotnicy na Start"

29 maja, w niedzielę najmłodsi uczestnicy Modelarni Lotniczej wystartowali w zawodach Aeroklubu Polskiego pod nazwą "Młodzi Modelarze-Lotnicy na start".
Są to zawody organizowane tego samego dnia we wszystkich aeroklubach regionalnych w całej Polsce od 1969 roku, jako eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

Wyniki naszych młodych lotników:
Kuba Borowiecki (14 lat) II miejsce w kat. F1H (rozpiętość skrzydeł 1,4 m)
Mikołaj Bronikowski (16 lat) III miejsce w kategorii F1H
Władek Rulkowski (13 lat) IV miejsce w ka. F1A ½ (rozpiętość skrzydeł 1m)

Wyniki są nieco słabsze niż w 2019 roku - zawodów nie było w latach 21-22 - wtedy chłopcy zdobyli 1 i 2 miejsce, więc czas na samokrytykę…

Pierwszym i głównym powodem nieznacznie gorszych wyników był brak treningu, bo modele były bardzo dobre - wyróżniały się statecznością i właściwościami lotnymi na tle zestawów fabrycznych. O udanych konstrukcjach rodem z naszej modelarni pisałem po zawodach w 2019 roku. Tym razem zabrakło powtarzalności - każdy z naszych zawodników zaliczył jeden słaby lot na 3 kolejki. Gdyby nie to mielibyśmy dwa i pierwsze i jedno drugie miejsce.

Drugim czynnikiem była pogoda, właściwie jej brak. Mokro, zmienna siła i kierunek wiatru - takie warunki wprowadzają losowość do wyników. Jeden z naszych modeli, zniesiony wiatrem, wylądował na czubku drzewa. W takich warunkach po prostu trzeba mieć szczęście. Na kilkaset startów na zawodach tylko jeden zawodnik zaliczył 1 lot z wynikiem maksymalnym, co pozwoliło mu wygrać swoją konkurencję bez dogrywki.
Nic to, wyciągniemy wnioski z naciskiem na treningi.

Teraz pozytywy…
Cieszy, że część młodzieży wróciła po pandemii.
Cieszy zaangażowanie Seniorów z naszej i z innych modelarni, bez których pomocy trudno byłoby rozgrywać skomplikowane technicznie zawody dla dzieci i młodzieży.

Najbardziej jednak cieszy perspektywa nowej lokalizacji Modelarni Lotniczej OK SM “Bródno”. Zgodnie z planem nowoczesna, przestronna pracownia powinna być gotowa we wrześniu na przyjęcie nowych uczestników. Na liście chętnych jest około 30 osób…
Są chętni, są plany na przyszłość - zwłaszcza te treningowe, już niedługo będą doskonałe warunki warsztatowe.
Będziemy pracować, aby wszystko udało się zrealizować.

Tomasz Osiński          
instruktor modelarstwa lotniczego

Modelarnia Lotnicza - rewelacyjne informacje!

Senior Arek Witkowski zajął 2 miejsce w Pucharze Polski Szybowców Zdalnie Sterowanych klasy F3K - Zielona Góra, 26-27.03.2022. Tym razem Arek wyprzedził najlepszego zawodnika w tej kategorii Cezarego Janasa (kiedyś uczestnika naszej modelarni) i tylko 1% punktów dzielił go od wygrania całych zawodów. Taki wynik w pierwszych zawodach rodzi oczekiwania. Trzymajmy kciuki za dobre występy Arka i uzyskanie kwalifikacji na Mistrzostwa Świata lub Europy w przyszłym roku.

Inni nasi Seniorzy – Rafał Brzeziński i Michał Szatecki – uzyskali w zeszłym roku kwalifikację do kadry narodowej i mamy już potwierdzoną informację, że będą reprezentować Polskę (i Modelarnię Lotniczą SM „Bródno”) na Mistrzostwach Świata 2022 Modeli Wyścigowych z napędem spalinowym klasy F2C.

I trzecia bardzo dobra informacja, a nawet dwie…
Modelarnia Lotnicza SDK „Lira” SM „Bródno” zmienia siedzibę na większą przy ul. Łojewskiej 11 (na antresoli nad apteką), dzięki czemu rozrośnie się też Pracownia Plastyczna przy ul. Łojewskiej 3.
W nowej Modelarni będzie wspaniała pracownia dla młodzików o powierzchni prawie 39 m2, oddzielna pracownia dla seniorów 26m2, maszynownia i pracownia komputerowa. Dzięki temu można będzie przyjąć więcej uczestników, a zajęcia odbywać będą się w komfortowych warunkach i zgodnie z przepisami BHP.
Ideą jest szkolenie młodzików i juniorów przy obecności i współpracy doświadczonych seniorów. Rozwój i zapewnienie ciągłości pokoleniowej blokował nam brak miejsca. Teraz nasza Modelarnia będzie mogła „rozwinąć skrzydła”.

Ale jak to stało się możliwe? W skrócie…
Powiększenie Modelarni jest częścią znacznie większych zmian w obszarze kultury i oświaty SM „Bródno” – od nowego roku trwa restrukturyzacja. Celem jest maksymalne wykorzystanie infrastruktury i zasobów przeznaczonych w SM Bródno na kulturę i oświatę. Istniejące domy kultury, kluby seniora i mniejsze placówki wraz z pracownikami mają tworzyć jeden sprawnie działający organizm. Nastąpiła redukcja etatów kierowniczych, nowy podział zadań wśród pracowników, audyt zasobów i lokali. Zmiany mają przynieść zmaksymalizowanie oferty zajęć dla mieszkańców SM „Bródno”, dotarcie z ofertą do większej liczby odbiorców poprzez różne kanały informacyjne z naciskiem na pełną, spójną informację w internecie. Koncepcja jest słuszna. Nad wszystkim czuwają: Kierownik Działu Kultury i Oświaty SM „Bródno” Pan Tomasz Filipczak, oraz Prezes SM „Bródno” Pan Sławomir Antonik – inicjatorzy zmian.
Choć pracy nad zmianą jest jeszcze dużo, to już widać efekty – przykładowy dzień zajęć w Obszarze Kultury SM „Bródno” to 15 do 20 pozycji! A to dopiero początek!

PS Pełną ofertę Obszaru Kultury SM „Bródno” znajdziemy wkrótce nowej stronie internetowej, a na razie jest dostępna na www.sdklira.pl , www.sdkjowisz.pl i www.klubjunona.pl oraz na naszym głównym kanale facebook: @ObszaryKulturySMB

instruktor Tomasz Osiński
Wyniki Zawodów w Zielonej Górze. Nasz Zawodnik wyróżniony żółtym.
Najnowszy szybowiec zdalnie sterowany F3K - YODA
1,5 metrea rozpiętości, 300 g wagi, konstrukcja - 100 % kompozytów, głównie carbon - włókna węglowe, pełna mechanizacja skrzydła, 6 kanałów sterowania.

Kolejne sukcesy Seniorów Modelarni Lotniczej SDK Lira

3 rewelacyjne informacje o sukcesach seniorów z Modelarni Lotniczej SDK Lira.

Zespół wyścigowy Michał Szatecki / Rafał Brzeziński zajął 2 miejsce w Pucharze Polski modeli F2C w Wierzawicach 26 września. Wcześniej donosiliśmy o ich dobrych miejscach w zawodach do Pucharu Polski i w Mistrzostwach Polski. Ta seria udanych startów w 2022 roku dała efekt. Nasi seniorzy-modelarze weszli do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata F2C 2022. Gratulacje! :)

I to są już 2-e dobre informacje, teraz 3-cia...

Arek Witkowski, senior modelarz, mieszkaniec Bródna i członek naszej Spółdzielni, zajął dobre, 3 miejsce w Pucharze Polski F3K Zdalnie Sterowanych Szybowców, w Raciborzu 25 września.
Ciekawostka... 2-gie miejsce na tych zawodach, wyprzedzając Arka, zajął inny uczestnik naszej Modelarni w latach dwutysięcznych, Cezary Janas – dziś znamienity modelarz i reprezentant Polski w konkurencji Zdalnie Sterowanych Szybowców, instruktor i animator sportu modelarskiego.
Gratulacje dla Arka i Czarka! :)

Obok prezentujemy film z zawodów zdalnie sterowanych szybowców. Ciekawostką jest technika startu szybowca – wyrzucanie z ręki podobne do rzutu dyskiem. Szybowiec po wyrzuceniu wznosi się na 50-70 metrów! Z tej wysokości może latać minimum 4 minuty, a w sprzyjających warunkach nawet kilkadziesiąt minut – dłużej nie ma sensu ze względu na zmęczenie i osłabienie koncentracji pilotującego.
F3K jest to dość nowa, ale bardzo już popularna na świecie konkurencja szybowców zdalnie stereowanych. Chodzi o stosunkowo niskie koszty – brak specjalistycznego osprzętu do startu, oraz brak pomocników. Jedyne koszty to model + trochę elektroniki i dojazdy na lotnisko modelarskie.
Być może, dzięki Arkowi, wprowadzimy tę konkurencję do programu najmłodszych uczestników naszej Modelarni.
Po pandemii.

PS Więcej zobaczyć o szybowcach F3K, oraz śledzić wyniki Arka w drodze do reprezentacji Polski można na stronie www.f3k.pl

Tomasz Osiński
Film z zawodów w Raciborzu. Widać efektowne wznoszenie szybowca po dynamicznym wyrzucie z ręki.
Najnowszy szybowiec zdalnie sterowany F3K - YODA
1,5 metrea rozpiętości, 300 g wagi, konstrukcja - 100 % kompozytów, głównie carbon - włókna węglowe, pełna mechanizacja skrzydła, 6 kanałów sterowania.

Sukcesy uczestników Modelarni Lotniczej SDK Lira

3 miejsce w Międzynarodowych Zawodach Modeli Wyścigowych F2C oraz…
1 miejsce w Zawodach do Pucharu Polski F2C zajęli Seniorzy z naszej Modelarni Lotniczej – Rafał Brzeziński (pilot), Michał Szatecki (mechanik).

Zawody zostały rozegrane 25-27 czerwca w Wierzawicach Startowali zawodnicy z 6 państw - z Ukrainy, Litwy, Węgier, Austrii, Holandii i z Polski.
Zespół Pilot – Mechanik z naszej Modelarni okazał się najlepszy z zespołów polskich. Z relacji Rafała (pilota) wiem, że mogło być nawet lepiej, jednak ostra, wręcz nieczysta walka w półfinale zawodów międzynarodowych wypaczyła trochę wyniki. Ostatecznie mamy 3 miejsce w zawodach międzynarodowych i 1 w Pucharze Polski.
Brawo!
Na ten sukces nasi Seniorzy pracowali od kilku lat. Jest okupiony wytrwałą pracą na modelarni, treningami na lotnisku, testowaniem nowych koncepcji aerodynamicznych i termodynamicznych(silniki spalinowe) z pogranicza twardej nauki. W sukcesie pomógł także Sponsor naszego Zespołu, Pan Paweł Dziuba, wybitny modelarz, wielokrotny Mistrz Polski w kategorii modeli akrobacyjnych F2B, przedsiębiorca. Człowiek pasji. Z pewnością dlatego tak dobrze rozumie potrzebę wspierania i rozwijania kultury technicznej w narodzie.
Sukcesy naszych kolegów seniorów – a przed pandemią i młodzików - są dowodem na to, że potrzebujemy takich miejsc, jak Modelarnie Lotnicze i Domy Kultury, bo są ludzie – dorośli, dzieci i młodzież -, którzy chcą naukę, sport i edukację uprawiać, a nie oglądać w muzeum.
I są też ludzie, którzy rozumieją, że nauka, edukacja i sport kosztują, jednak jest to szlachetna inwestycja w rozwój kultury, czyli w przyszłość społeczeństwa.

Tomasz Osiński
Kliknij aby powiększyć zdjęcie, a strzałkami przewijamy.

Zawody modeli halowych F1N - od takich małych szybowczyków zaczynamy przygodę z modelarstwem lotniczym

Ciekawostka - Airbus A 320 - największy na świecie zdalnie sterowany model liniowca do lotów w hali

Z archiwum Instruktora - nie największy na świecie, ale całkiem duży, a znacznie większy od Airbus'a :), model sterowca do lotów na otwartym powietrzu.

Image

2019.06.02 - "Młodzi Modelarze Lotnicy na Start" - zawody w Chrcynnie k. Warszawy

2 czerwca najmłodsi uczestnicy Modelarni Lotniczej wystartowali w zawodach Aeroklubu Polskiego pod nazwą "Młodzi Modelarze-Lotnicy na start".
Są to zawody organizowane tego samego dnia we wszystkich aeroklubach regionalnych w całej Polsce od 1969 roku. Mają rangę eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych do 16 lat.
Naszą Modelarnię reprezentowało 5 zawodników w 2 kategoriach szybowców swobodnie latających - F1H rozpiętość skrzydeł 1,4 metra i F1A-1/2 czyli 1 metr rozpiętości.
Miło nam donieść, że Kuba Borowiecki (12 lat) został Mistrzem Aeroklubu Warszawskiego w konkurencji F1H, a Władek Rulkowski (10 lat) Wicemistrzem w klasie F1A 1/2. 
Sukces jest tym większy, że nasi Mistrzowie pokonali w swojej grupie wiekowej chłopców o 5-6 lat starszych - dodatkowo, modelami w 100% wykonanymi przez siebie od "zera" korzystając z projektów, wiedzy i doświadczenia seniorów i instruktora Tomasza Osińskiego. Warto tu podkreślić, że międzypokoleniowa wymiana doświadczeń przyniosła bezcenne rezultaty - odnosząc sukcesy przy merytorycznym wsparciu Seniorów, chłopcy nabierają szacunku dla doświadczenia, wiedzy i konsekwencji w dążeniu do celu.
Do Mistrzostw Polski zakwalifikowało się z naszej Modelarni aż 3 zawodników - mistrzowie Kuba i Władek, oraz Mikołaj Sęk, który zajął  V- miejsce,  w obu kategoriach szybowcowych i tylko kilku sekund lotu brakło mu do miejsc medalowych.

Mistrzostwa Polski Młodzików 2018 w Gliwicach i Mistrzostwa Polski Szybowców Zdalnie sterowanych F3K 2018 w Warszawie - kilka fotek

Zawody młodzików w Chrycynie w 2018 roku
W zawodach startowało 5 naszych zawodników w grupie juniorów młodszych. Najlepszy zawodnik od nas, Dominik Mocarski zajął 4 miejsce. 
Mogło być lepiej, ale 2 zawodników przyjechało na ostatnie 2 kolejki, a jeden w ogóle nie przyjechał ze względu na rocznicę komunii.
W przyszłym roku zawody będą w innym terminie lub 2-3 godziny później ze względu na komunie i rocznice właśnie.
Ogólna liczba zawodników to około 50.

Eksperymentalny fragment strony

... może nie działać ładnie i nie ma tu nic ciekawego - proszę opuścić ten fragment :)

a tu będzie jakiś tekst - opis tego linku

tu będzie link do czegoś bardzo ważnego na pewno

Aktualności - link

Subtitle of the Image Overlay addon
©2018 Spółdzielczy Dom Kultury Lira. All Rights Reserved.

Search