Nasze prace

Ponieważ w Domu Kultury Lira uczestnicy i instruktorzy zajęć tworzą wiele interesujących dzieł, tu będzie miejsce ich prezentacji. Publikujemy najciekawsze prace i projekty, by mogły cieszyć oko, inspirować szersze grono odbiorców, oraz zaświadczać o wartości i potrzebie istnienia wspólnot zainteresowań w ramach lokalnych domów kultury.

Premiera filmowej produkcji w SDK Lira "Wiklinowe Afrykanki" - pełna wersja autorska

Witam Państwa.
Od kilku lat interesuję się rękodziełem. Jako Instruktor Kulturalno Oświatowy, od około dwóch lat odkryłam w sobie pasję tworzenia i spełniam się
w tworzeniu i wymyślaniu tematów na zajęcia plastyczne, które mam nadzieję po ustaniu pandemii poprowadzić. ? Dzisiaj chcę podzielić się z Państwem jednym z moich wielu zainteresowań - sztuką afrykańską a w szczególności figurkami afrykańskimi, jakie udało mi się stworzyć. ?
Figurki afrykanskie wykonywane są z różnych materiałów. Sylwetki ludzi jakie prezentuję w poniższym filmie, to smukla murzynka niosąca na głowie kosz z owocami i wojownik trzymajacy w dłoni ostrą dzidę. ?
Lubię tworzyć z materialow odpadowych i dlatego do powyższego zadania wybrałam gazety z ktorych zwijam rurki... ?Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojego pierwszego filmiku, który z uwagi na niemożność bezpośredniego kontaktu, stworzyłam specjalnie dla Państwa. Tutaj dokładnie opisuję jak krok po kroku wykonać powyższe afrykańskie małe dzieła. Życzę udanej zabawy w tworzeniu razem ze mną.

Instruktor kulturalno-oświatowy Jolanta Kula

Małe Dzieło

W zaprzyjaźnionej pracowni w czasie wolnym od pracy  miałam okazję stworzyć moje małe dzieło. ? Od 6 lat pełnię funkcję Instruktora Kulturalno Oświatowego w SDK Lira. Intensywnie praktykuję Rękodzieło od 2 lat, co sprawia mi ogromną satysfakcję. Dzisiaj z Elą robiłyśmy kompozycje z materiałów odpadowych. Było to celowe działanie, które zachęci rodziców do pracy z dziećmi niezależnie od zasobów materialnych. Wystarczy tektura , kolorowe farby, nożyczki i klej.  ? Wykonanie pracy ogranicza tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia, której dzieciom absolutnie nie brakuje. ? Poniżej przedstawiam swoje małe dzieło od początku powstawania do efektu końcowego. ?

Mam nadzieję, że nasze wspólne działania będą inspiracją dla wielu rodzin

 a jednocześnie szansą wyjątkowego spędzenia czasu w gronie rodzinnym. Życzę udanej  zabawy.  ??

Drzewko Szczęścia

Szanowni Państwo.

Dzisiaj pragnę przedstawić Państwu temat, który jest wspaniałym prezentem na  tzw. "czarną godzinę". Drzewka szczęścia wykonane głównie z 1, 2 i 5 groszówek stanowią trochę żartobliwy ale bardzo miły prezent dla obdarowanego. Do stworzenia prezentu wykorzystałam ww. monety, które w każdej chwili można  zdemontować ?, ponadto sznurek jutowy do wykonania pni drzew, ( pień można również namalować),  tekturę  lub płytę pilśniową (może być blejtram) oraz klej do klejenia na gorąco (lub inny)  Jak będzie wyglądała korona to zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i ilości zebranych monet ???Moje pierwsze drzewo było bardzo skromne ?.

Zapraszam Państwa do wspólnej zabawy.

Dla zainteresowanych niebawem powstanie film w którym zaprezentuję kolejność wykonywanych działań.

Życzę udanej zabawy - Instruktor Kulturalno -  oświatowy  - Jolanta Kula.

Haft krzyżykowy Pani Barbary...

Dziś prezentujemy galerię obrazów "namalowanych" niecodzienną techniką - haftem krzyżykowym. Autorką całej galerii prac jest Pani Barbara - w załodze Liry od dawna. :)
Obraz "malowany haftem" powstaje przez wyszywanie tkaniny podkładowej kolorowymi nićmi - muliną. Jest to szlachetna i prastara technika zdobienia tkanin. Także niezmiernie pracochłonna. Obraz ok. 40 x 40 cm może powstawać - jak mówi Pani Basia - nawet pół roku, oczywiście pracując tylko w wolnym czasie, nie na "cały etat". Za to efekt końcowy jest przepiękny...
Pewnie dlatego hafciarstwo, które wynaleziono już w starożytności, było ulubionym zdobieniem strojów arystokracji i władców, a nawet twórczą rozrywką królowych i dam dworu.
Hafciarstwo przetrwało do dziś: jako element kultury ludowej, w komercyjnym zdobieniu luksusowych ubrań i wyrobów, oraz właśnie jako szlachetne hobby, co zobaczycie w galerii.
Zapraszamy do obejrzenia obrazów malowanych haftem krzyżykowym.

Postacie z Czarnego Lądu Instruktor Jolanty

Prace wykonane w czasie pandemii.
Czas ograniczonej działalności w Klubie wykorzystujemy do doskonalenia swoich umiejętności, układania planów na najbliższy rok szkolny, i realizacji pomysłów ważnych, a już lekko zakurzonych, bo odłożonych na półkę z napisem "na później".
Dziś prace Pani Instruktor Jolanty - figurki inspirowane postaciami z Czarnego Lądu, także tańcem, i chyba macierzyństwem.
Zapraszamy do oglądania.
©2018 Spółdzielczy Dom Kultury Lira. All Rights Reserved.

Search